Dzięki modyfikacji komórek można uchronić się przez ubocznymi skutkami chemioterapii.

Chemioterapia – niewątpliwie jedno z największych osiągnięć w dziedzinie onkologii. Dzięki tego typu terapii które zostało już zastosowano u setek chorych ze zdiagnozowanymi nowotworami i dzięki niej mogą cieszyć się dalszym życiem. Niestety jednak terapia nie jest w 100% doskonała i ma swoje minusy gdyż używane niej środki są toksyczne nie tylko dla tkanki nowotworowej lecz dla zdrowych tkanek również.

Obok badań nad zmniejszeniem negatywnych skutków chemioterapii badacze nadaj pracują nad jednoczesnym sposobem ochrony organizmu przed negatywnym działaniem terapii na pacjenta. Jednym z celów naukowców jest uodparnianie zagrożonych toksynami komórek. Wprowadzenie odpowiednich genetycznych modyfikacji może da komórkom szpiku kostnego odporność na toksyczne działanie chemioterapeutyków – takie wnioski wysunęli naukowcy na dorocznym spotkaniu American Society od Gene and Cell Therapy w Seattle. W klinicznej części badań powadzonych przez pomysłodawców metody udział brali leczeni chemioterapią chorzy z guzami mózgu. Testy miały mieć na celu ocenę stopnia ochrony zdrowych komórek, jaką daje zmodyfikowanie w nich odpowiednich genów i sprawdzenie czy dzięki temu można zastosować jeszcze bardziej agresywne względem raka leczenie. Uczestnicy badania byli naprawdę ciężkimi przypadkami chorobowymi. Chorzy byli w stanach terminalnych i chorowali na glejaka wielopostaciowego – guza o największym stopniu złośliwości który daje średni czas do przeżycia około roku od diagnozy. Problemem jest w takich przypadkach to iż brakuje skutecznej na dzień dzisiejszy terapii która mogłaby poprawić rokowania chorych a chemioterapia stosowana w przypadku glejaka jest złożona ze środków głownie toksycznych dla krwi i szpiku.

Pierwszy z chorych uczestniczących w badaniu nadal żyje mimo iż choroba został u niego rozpoznana już 2 lata temu a więc jego przeżywalność już jest dużo wyższa niż wynosi średnia. Dodatkowo lekarze nie obserwują u niego postępu choroby co oznacza iż nowa metoda skutecznie chroni i pozwala na stosowanie najbardziej agresywnych zestawień leków które nie będą w pływały negatywnie na stan zdrowych komórek pacjenta a skutecznie wyeliminują nowotworowego guza.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania