Składnik wielu kobiecych kosmetyków powoduje rozwój raka piersi?!

rak_piersi.jpg

Parabeny które są związkami stosowanymi jako konserwanty w kosmetykach jak i również w produktach farmaceutycznych i żywności jak oceniają na łamach „Journal od Applied Toxicology” naukowcy z Wielkiej Brytanii w oparciu o swoje ostatnie badania, mogą gromadzić się w tkance sutka i prowadzić do rozwoju raka piersi.

Jak wyjaśniają naukowcy w oparciu o swoje badania, obecność danej substancji chemicznej nie jest jednoznaczna z tym iż przyczynia się ona do rozwoju nowotworu. Badania pokazują iż skoro związki te potrafią wnikać do ludzkiego gruczołu sutkowego to należy przeprowadzić dalsze badania pod kątem tego czy ich obecność wywiera negatywny wpływ na tkankę gruczołową. Jak tłumaczą badacze, istnieje kłopot z parabenami gdyż mogą one naśladować działanie żeńskich hormonów płciowych w tym niebezpiecznego w przypadku raka piersi estrogeny który pobudza wzrost wielu rodzajów guzów. Niestety estry parabenów są w szerokim zastosowaniu zarówno jako konserwanty kosmetyków, produktów higieny osobistej jak również z lekach czy żywności. W roku 2004 naukowcy po raz pierwszy podali do wiadomości publicznej iż substancje te zostały wykryte w próbkach pobranych ze złośliwych guzów piersi występujących u 20 pacjentek. Później przeprowadzone badania pokazały iż parabeny są wchłaniane z kosmetyków przez skórę i już po 1 godzinie od zaaplikowania są wykrywalne w naszej krwi. Właśnie to odkrycie zaintrygowało i zaniepokoiło naukowców którzy zaczęli podejrzewać że stosowanie środków zawierających parabeny w okolicy pachowej może mieć związek z zachorowaniem na raka piersi. Tezę taką potwierdzał fakt iż wielkość raków piersi jest właśnie zlokalizowana w części górnej gruczołu sutkowego który jest najbliżej pachy. W najnowszych doświadczeniach badacze poddali analizie występowanie 5 różnych parabenów w tkankach gruczoły stukowego u 40 kobiet które przeszły operację usunięcia piersi z powodu jej nowotworu. Obecność związków była sprawdzana w 4 lokalizacjach piersi. Jak wynika z rezultatów badań każda z badanych kobiet miała co najmniej 1 z poszukiwanych estrów parabenów. Lecz 7 z nich nigdy nie stosowało w swoim życiu antyperspirantów co oznaczać może iż źródłem substancji musiały być inne produkty. Zostało również dowiedzione iż jedna z substancji którą była n-ptopylparaben występowała w dużo wyższych stężeniach w próbkach które zostały pobrane z okolic pachy niż w próbkach z okolicy mostka.

Jak oceniają naukowcy badania są potwierdzeniem tego iż nie istnieje prosta zależność przyczynowo-skutkowa między stosowaniem antyperspirantów a rakiem piersi.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania