Fajka wodna i papieros – równie szkodliwe

palenie_d.jpg

Powszechna opinia, która panuje wśród społeczeństwa mówi o tym, że fajka wodna typu shisha lub bongo jest nieszkodliwa i tym samym daje się jej ogólne przyzwolenie. Najnowsze badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Mashhad pokazuje, że jest zupełnie inaczej.

Fajka wodna miałaby być mało szkodliwa, ponieważ wszelkie trujące i szkodliwe substancje są odfiltrowywane przez wodę. Okazało się, że nie. Badanie przeprowadził doktorant z Uniwersytetu Mashhad Mohammad Hossein Boskbady. W badaniu wzięły udział trzy grupy osób. Pierwszą z nich była grupa palaczy fajki wodnej, druga z nich to grupa nałogowych palaczy papierosowych (często palących), trzecia grupa to grupa osób palących umiarkowanie często.

Pod uwagę brano takie objawy jak świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej i kaszel. Okazało się, że wszystkie te symptomy występują w każdej badanej grypie, a także ich siła i zakres są zbliżone. Jest to pierwsze badanie, które jednoznacznie obala wszystkie mity dotyczące nieszkodliwości fajki wodnej. Pokazuje także, że palenie je jest w bardzo podobnym stopniu szkodliwe co palenie papierosów.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania