Rak jelita grubego: palenie ponad 2-krotnie zwiększa ryzyko zgonu

cancer cell, by dream designs/ www.freedigitalphotos.net

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet i mężczyzn. Teraz czasopismo Journal of Clinical Oncology poinformowało, że palenie papierosów (aktualnie lub w przeszłości) ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko zgonu z powodu tego nowotworu.

Badania przeprowadzone do tej pory pokazują, że palenie papierosów jest związane z wyższym prawdopodobieństwem zachorowania na raka jelita grubego. Natomiast z obecnej analizy badaczy z American Cancer Society wynika, że palenie jest także czynnikiem wpływającym na przeżycie pacjentów, którzy cierpią na ten nowotwór.

Badanie obejmowało ponad 2.5 tys. osób ze zdiagnozowanym w niedawnym czasie inwazyjnym rakiem jelita grubego, który jeszcze nie dał przerzutów. W trakcie kolejnych lat (7.5 lat) ponad 1 tys. osób zmarło z różnych przyczyn, z czego 453 osoby z powodu raka jelita grubego.

Wyniki analizy pokazały, że pacjenci palący jeszcze przed zdiagnozowaniem choroby nowotworowej byli 2-krotnie bardziej narażeni na zgon z powodu raka jelita grubego. Posiadali oni także ponad 2-krotnie wyższe ryzyko zgonu z powodu innych przyczyn. Zaobserwowano podobne wyniki także w przypadku osób, które paliły papierosy po wykryciu nowotworu.

Badacze przypuszczają, że rak jelita grubego może mieć bardziej agresywny charakter u palaczy lub że palenie papierosów może zmniejszać skuteczność leczenia przeciwnowotworowego.

Jednak według autorów są potrzebne kolejne badania, który pozwoliłyby zrozumieć mechanizm odpowiedzialny za to zjawisko oraz ocenić, czy zerwanie z nałogiem po rozpoznaniu raka obniży ryzyko zgonu.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania