Francja: Kwas hialuronowy - zakaz używania przy powiększaniu piersi.

rak_piersi.jpg

Kwas hialuronowy który często był stosowany w zabiegach powiększania piersi w dziedzinie chirurgii estetycznej z dniem 26 sierpnia został zakazany do używania w tym celu przez francuską agencję AFSSAPS. Przez to implanty zostały jedynymi dozwolonymi produktami do powiększaniu biustu w francuskim rynku.

Dlaczego podjęto taką decyzję? Jest to zabieg aby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentek jaki wykonała agencja AFSSAPS i zakaz został wprowadzony 26 sierpnia 2011 roku. Kwas hialuronowy który jest jedynym specyfikiem stosowanym w zastrzykach jest zakazany we Francji. W tym momencie dozwolone jest używanie protez w ramach chirurgii estetycznej. Kwas hialuronowy w postaci zastrzyków jest produktem łatwo przyswajalnym i często był proponowany pacjentkom jako alternatywa do wszczepiania implantów piersiowych które sa standardowo wykorzystywane w celu powiększania biustu. Francuska agencja ds. bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych czyli AFSSAPS podjęła decyzję aby wycofać i zakazać stosowanie tego produktu w operacjach medycyny estetycznej. Decyzja ta może zaskakiwać gdyż agencja nie stwierdziła żadnego negatywnego wpływu kwasu hialuronowego na zdrowie pacjentek w ciągu ostatnich 3 lat zarówno w samej Francji jak i w Europie. Więc powstaje pytanie dlaczego został on zakazany? Z jednej strony agencja powołuje się na przyswajalny charakter wstrzykiwanego roztworu kwasu przez co wymaga to regularnych wizyt kontrolnych - co 18-24 miesiące aby móc utrzymać poszukiwany przez pacjentkę efekt operacji. Jest to bardzo krótki okres jeżeli porówna się to z wytrzymałością implantów dla których czas wynosi 10 lat które spokojnie pozostają na swoim miejscu. Z drugiej strony AFSSAPS jest zdania iż wstępne wyniki klinicznych badań które zostały wykonane w roku 2008 mówią iż występuje bardzo wysokie ryzyko zakłóceń które mogą zajść w trakcie badania piersi - ich obrazowania i palpacji.

Jedno i drugie badanie jest konieczne aby móc poprawnie zdiagnozować raka piersi. Dlatego tez agencja francuska zaleca wszystkim paniom które poddały się operacji powiększania biustu przy pomocy kwasy hialuronowego, aby regularnie uczęszczały na badania piersi.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania