Geny warunkujące dłuższe telomery związane z wyższym ryzykiem raka mózgu

cancer cell,  jscreationzs / www.freedigitalphotos.net

Telomery są dla chromosomów, jak nakładki z tworzywa sztucznego znajdujące się na końcach sznurowadeł- zatrzymują je przed rozplątaniem się w miarę jak się starzeją. Bez telomerów, chromosomy stopniowo tracą swoją genetyczną informację, podczas replikacji komórek. Z tego powodu- wspierani przez niektóre badania- naukowcy wierzą, że dłuższe telomery są lepsze dla zdrowia. Jednak teraz, nowe badanie genomowe sugeruje, że dłuższe telomery mogą zwiększać ryzyko rozwoju śmiertelnych nowotworów mózgu, takich jak glejaki.

Badanie przeprowadzone przez University of California San Francisco (UCSF) skupia się na dwóch typowych wariantach genów związanych z telomerami, znanych jako TERT i TERC (geny te odpowiadają za posiadanie dłuższych telomerów).

Jednak, to że wspólne warianty zwiększają ryzyko choroby jest raczej dla nich czymś niezwykłym, dlatego badacze sugerują, że prawdopodobnie wpływ długich telomerów balansuje pomiędzy korzyścią a ryzykiem. Po stronie korzyści, działanie wariantów dłuższych telomerów sprzyja ogólnemu stanowi zdrowia, a po stronie ryzyka ich działanie może również zwiększyć ryzyko glejaków wielopostaciowych. Jednak dla większości osób posiadających długie telomery, korzyści przewyższają ryzyko, ponieważ glejaki, chociaż niemal zawsze są śmiertelne, występują stosunkowo rzadko.

Jednym w wyjaśnień tego genetycznego działania równoważnego między korzyściami a ryzykiem może być to, że ogólnie rzecz biorąc spowolnienie starzenia komórkowego jest dobre dla ogólnego stanu zdrowia, ale być może to oznacza także, że niektóre komórki będą żyć dłużej niż powinny, co jest cechą charakterystyczną dla raka.

Naukowcy przeanalizowali 40 000 ludzi. W badaniu tym odkryli także, że krótsze telomery są związane z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych- co jest dobrym przykładem, dlaczego dłuższe telomery są związane z ogólnie lepszym zdrowiem.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania