Nowotwór mózgu- diagnoza w 30 minut?

cancer cell,  jscreationzs / www.freedigitalphotos.net

Nowotwór mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w populacji amerykańskiej. Obecne metody mogą zdiagnozować raka w ciągu 2-3 dni, ale naukowcy twierdzą, że stworzyli nową technikę, w której choroba może być zdiagnozowana w zaledwie pół godziny.

Nowotwór mózgu definiuje się jako jeden lub więcej guzów nowotworowych w mózgu i centralnym kanale kręgowym. Rak może rozwinąć się w każdym wieku, ale wraz z wiekiem ryzyko wzrasta.

Według National Cancer Institute, w tym roku będziemy mogli zaobserwować 23.130 nowych przypadków raka mózgu w Stanach Zjednoczonych, z 14.080 zgonami z powodu tej choroby.

Obecne techniki diagnostyczne dla tej choroby obejmują serię skanów, w tym tomografię komputerową (CT), rezonans magnetyczny (MRI) i elektroencefalogram (EEG).

Kiedy po wykonaniu tych skanów podejrzewa się obecność guza, pacjenta poddaje się biopsji - chirurgicznemu usunięciu małego skrawka tkanki z guza. Wymaga to 2-3 dniowego pobytu pacjenta w szpitalu.

Jednak badacze z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii twierdzą, że ich nowa technika może "przekształcić" diagnozę u pacjentów z guzami mózgu, co eliminuje badania inwazyjne i konieczność długotrwałego pobytu w szpitalu.

Aby osiągnąć swoje odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Analytical and Bioanalytical Chemistry, badacze przeanalizowali próbki krwi, które zostały im przekazane od 49 pacjentów z rakiem mózgu oraz 25 pacjentów bez nowotworu.

Wykorzystując kombinację światła podczerwonego i białkowych biomarkerów, badacze byli w stanie zdiagnozować obecność glejaka- markera pierwotnego guza mózgu- w surowicy.

Gdy badacze transmitowali światło podczerwieni bezpośrednio w surowicy, światło miało zdolność do wykrywania jego molekularnej wibracji, co oznacza, że ​​badacze mogli określić, czy glejaki mogą być nowotworowe czy nie.

Naukowcy twierdzą, że ten test może osiągnąć diagnozę w ciągu 30 minut.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania