Hormon na poprawę pamięci?

prezent_dziadek.jpg

Na podstawie przeprowadzonych na szczurach badań, naukowcy z USA odkryli nowa jak dotąd nieznaną rolą hormonu IGF-II w funkcjonowaniu pamięci. Jak donoszą naukowcy według ostatnich badań opublikowanych w przeglądzie Nature, hormon IGF-II ponoć ma zdolność stymulacji naszej pamięci i sprzyja utrwalaniu informacji i wspomnień.

Do tej pory proteina ta była bardziej znana z roli jaką odgrywa w rozwoju i wzroście płodu. Lecz naukowcy dostrzegli że hormon dodatkowo bierze czynnie udział w procesach utrwalania pamięci i pojawia się w strefie mózgu, która związana jest z pamięcią epizodyczną. Aby dojść do takich wniosków naukowcy przeanalizowali zachowania szczurów i ilość badanej substancji obecnej w ich hipokampie, na podstawie ćwiczeń do funkcjonowania pamięci. Następnie naukowcy wprowadzili do organizmów zwierząt substancję która miała za zadanie hamować działanie hormonu, mim szczury ponownie miały kilka razy powtórzyć ćwiczenia. Po tej sytuacji szczury stały się w znaczny sposób niezdolne do zapamiętania nowych informacji.

Odkrycie jest tym ważniejsze że hormon IGF-II ma możliwość polepszenia pamięci, a co potwierdzili naukowcy a dodatkowo sprawdzili oni że ma on działanie długoterminowe. Dlatego też mimo iż mechanizm działania samej substancji jeszcze nie został poznany, wyniki badań mogą stanowić podstawę nowych metod terapii zaburzeń pamięci. Hormon ten w swobodny sposób krąży po naszym organizmie więc z łatwością dociera do mózgu.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania