Jak spożywanie alkoholu niszczy mózg?

326b9f967ef4701290ef50861e9e3309,14,1.jpg

To, że nadużywanie alkoholu może prowadzić do uszkodzeń mózgu zostało dobrze udokumentowane. Ale po raz pierwszy naukowcy z University of the Basque Country w Hiszpanii i University of Nottingham w Wielkiej Brytanii ujawniają, że strukturalne uszkodzenia mózgu wynikające z nadużywania alkoholu, mogą być spowodowane na poziome molekularnym.

W Stanach Zjednoczonych ok. 17 mln osób ma zaburzenia spowodowane spożywaniem alkoholu. Wcześniejsze badania ustaliły, że nadmierne spożywanie alkoholu może spowodować problemy ze zdolnościami poznawczymi, zaburzenia procesów uczenia się i zapamiętywania oraz problemy z umiejętnościami motorycznymi.

Według naukowców z tego ostatniego badania, takie zaburzenia podczas nadużywania alkoholu przypisuje się regionalnej atrofii mózgu- utracie lub uszkodzeniu komórek mózgu w niektórych obszarach. Jednak podkreślają oni, że aż do teraz, mechanizmy molekularne stojące za zaburzeniami poznawczymi były niejasne.

W celu zbadania tych procesów, zespół przeanalizował pośmiertnie, mózgi 20 osób, które były zdiagnozowane jako "nadużywające alkoholu" oraz mózgi 20 osób, które nie spożywały alkoholu.

Badacze analizowali korę przedczołową każdego mózgu- przedni region mózgu, który jes odpowiedzialny za regulację zachowań, abstrakcyjne myślenie i analizowanie myśli.

Odkrycia zespołu zostały opublikowane niedawno w czasopiśmie Plos One. Kora przedczołowa osób nadużywających alkoholu wykazywała zmiany w białkach α-i β-tubuliny i β II spektryny. Badacze tłumaczą, że tubulina tworzy strukturę cytoszkieletu, lub inaczej architekturę neuronów w mózgu, podczas gdy spektryny są odpowiedzialne za kształt neuronów.

Naukowcy twierdzą, że takie zmiany w strukturze neuronów mogą mieć wpływ na organizację i na to jak funkcjonuje sieć neuronów w mózgu, dodają:
"Tak więc, wspólnie proponujemy, że zmniejszenie architektury cytoszkieletu stanowi uzasadnienie dla głębokich różnic w histologii neuronów kory przedczołowej alkoholików i prawdopodobnie przyczynia się do doświadczanych przez nich zaburzeń poznawczych i zaburzeń w procesie uczenia się."

Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania