Czy olej z ryb może chronić mózg przed uszkodzeniami spowodowanymi nadużywaniem alkoholu?

omega3_kapsulki_s.jpg

Według nowego badania opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE olej z ryb zawierający kwasy omega-3 może chronić przed uszkodzeniem mózgu spowodowanym przez nadużywanie alkoholu.

Wcześniejsze badania sugerowały, że długoterminowe nadużywanie alkoholu powoduje uszkodzenie mózgu i wzrost ryzyka demencji.

Jednak naukowcy z Loyola University w Chicago Stritch School of Medicine w Illinois przeprowadzili kolejne badania na szczurzych komórkach mózgowych, które obejmowały wykonanie metaanalizy.

Badacze porównali 2 hodowle, które narazili na taki sam poziom alkoholu w ciągu kilku dni, który był jednocześnie podobny do tego obserwowanego u przewlekłych alkoholików. Jednakże jedna z hodowli była narażona na alkohol z dodatkiem kwasu dokozaheksaenowego (DHA) omega-3, związku znajdującego się w oleju z ryb.

Zespół zaobserwował, że w komórkach mózgu, które zostały narażone na DHA wystąpiło 90% mniej zapaleń nerwów i śmierci neuronów w porównaniu z komórkami, które zostały narażone tylko na działanie alkoholu.

Autor badania dr Michael A. Collins twierdzi, że olej z ryb potencjalnie może pomagać zachować integralność w mózgu w przypadku chronicznego nadużywania alkoholu, oraz dodaje, że "W każdym razie, jest mało prawdopodobne, ze będzie im szkodzić.".

Mimo wszystko zespół badawczy uważa, że są potrzebne dalsze badania, aby potwierdzić te odkrycia oraz dodaje, że najlepszym sposobem na uniknięcie uszkodzeń mózgu dla osób nadużywających alkoholu jest po prostu zmniejszenie jego konsumpcji do niskich lub umiarkowanych ilości lub całkowita rezygnacja z alkoholu.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania