Kawa - przyczynia się do jaskry

Kawa - freerangestock.com

Jaskra jest zwyrodnieniową chorobą wpływającą na nerw wzrokowy. Jest to choroba postępująca i powoduje progresywną utratę wzroku. Naukowcy z USA sugerują, że jednym z czynników podwyższającego ryzyka zachorowania jest spożywanie kawy z kofeiną.

Naukowcy wyciągneli takie wnioski na podstawie zakrojonego na szeroką skalę badania i przeprowadzonych ankiet. Ich prace na ten temat opublikowane zostały na łamach czasopisma Investigative Ophthalmology&Visual Science.

Jaskra jest niestety chorobą nieodwracalną i nieleczona w jakikolwiek sposób może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Właśnie z tego powodu bardzo ważne jest zbadanie jej w sposób jak najlepszy. Eksperci badający temat od dawna zdają sobie sprawę, że istnieją genetyczne uwarunkowania w przypadku jaskry. Brane są jednak pod uwagę również inne czynniki tj. środowisko naturalna lub też sposób odżywiania.

Statystyki światowe pokazują, że Skandynawia jest tym miejscem na ziemi, w którym skłonność do zachorowań na zespół złuszczenia jest najwyższy. A zespół ten prowadzi do jaskry. Również współczynnik picia kawy z kofeiną jest w tym regionie największy. Dzięki temu naukowcom udało się ustalić, że większe spożycie kawy związane jest ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia jaskry. Szczegóły opracowanych przez nich prac można znaleźć na łamach czasopisma.

Źródło: biomedical.pl

Prawda. Tesciowa pila kawe

Prawda. Tesciowa pila kawe wiele lat. Dzis ma ok.68 lat I wlasnie rozpoczyna trudna bit we z Jaskra.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania