Kobiecy problem – nietrzymanie moczu

Kobiety

Według statystyk, problem nietrzymania moczu dotyczy częściej kobiet, niż mężczyzn. Z czego to wynika i jak walczyć z objawami tego schorzenia?

Nietrzymanie moczu – definicja

Według International Continence Society, nietrzymanie moczu to jego nieświadome popuszczanie, prowadzące do problemów zarówno natury higienicznej, jak i socjalnej. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że schorzenie jest szeroko rozpowszechnione, ogólnospołeczne, a na świecie zmaga się z nim średnio co trzecia kobieta – ok. 30% przed menopauzą i do 60% tuż po niej. Dzieje się tak, ponieważ kobiecy układ moczowy i mięśnie są nadwyrężane np. porodem lub tracą swoją siłę na skutek spadku hormonów w czasie klimakterium.
Nietrzymanie moczu dzieli się na kilka rodzajów. Jeśli następuje podczas wysiłku fizycznego lub intensywnego kasłania, kichania czy śmiechu, mówi się o wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Jeżeli natomiast osoba chora odczuwa nagłą potrzebę skorzystania z toalety, a w przypadku braku takiej możliwości traci znaczne ilości moczu, to objawy te klasyfikuje się jako naglące nietrzymanie moczu lub nietrzymanie moczu z parcia. W przypadku połączenia powyższych objawów, diagnozuje się mieszane nietrzymanie moczu.
Istnieje także popuszczanie moczu będące stanem przejściowym, a związane jest ono najczęściej z infekcjami dróg moczowych, zaparciami lub przyjmowaniem niektórych leków. Wyeliminowanie tych czynników prowadzi najczęściej do ustąpienia dolegliwości.

Jak sobie pomóc?

Wiele kobiet bagatelizuje problem, wiążąc go np. z wiekiem i naturalną konsekwencją starzenia się organizmu. To błąd, ponieważ nieleczone nietrzymanie moczu będzie się nasilać i pogłębiać konsekwencje społeczne chorowania, czyli prowadzić do dalszego wycofywania się z codziennych aktywności, w tym unikania spotkań towarzyskich.
W zależności od przyczyn nietrzymania moczu i stopnia zaawansowania schorzenia, lekarz może zastosować farmakoterapię albo zabiegi z zakresu chirurgii. Osoba dotknięta schorzeniem jest również w stanie samodzielnie podjąć kroki ku eliminacji dolegliwości. Jednym z nich jest regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla, polegających na ok. 10-sekundowym zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu, w kilku powtórzeniach. Pozwoli to wzmocnić partie ciała odpowiedzialne za podtrzymywanie narządów rodnych, pęcherza i cewki moczowej, a tym samym wspomóc kontrolowane oddawanie moczu.
Innym sposobem na poprawę zdrowia i samopoczucia jest suplementacja takimi preparatami, które są przeznaczone do wspomagania właściwego napięcia i siły mięśni zaangażowanych w prawidłowe kontrolowanie oddawania moczu, uelastyczniają mięśnie zwieracza pęcherza oraz hamują namnażanie bakterii w pęcherzu, przez co zapobiegają infekcjom. Takim preparatem jest Femudar Plus.

Podsumowanie

Nietrzymania moczu nie należy bagatelizować. Mimo że nie stwarza zagrożenia dla życia chorej osoby, to przysparza wielu dolegliwości natury fizycznej, higienicznej i psychicznej. Przy pierwszych objawach dobrze jest wdrożyć proste ćwiczenia oraz uzupełnić dietę w składniki usprawniające pracę układu moczowego. Jeśli natomiast dolegliwości przybierają na sile – należy skonsultować się ze specjalistą i podjąć leczenie.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania