Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Lekarz - zdjęcie partnera

Nieustanne i naglące parcie na pęcherz, problemy z popuszczaniem moczu w trakcie większego wysiłku fizycznego lub nawet podczas śmiechu – to objawy, których nie należy bagatelizować. Nietrzymanie moczu może dotyczyć zarówno osób po sześćdziesiątce, jak i przed 20. rokiem życia – i w jednym i w drugim przypadku warto skonsultować się z lekarzem. Precyzyjna diagnoza i ustalenie przyczyn pozwoli na podjęcie jak najlepszych środków zaradczych w walce z NTM: prostych ćwiczeń, leków czy nawet zabiegu chirurgicznego. Pomocne w zmaganiach z nietrzymaniem moczu, zwłaszcza w bardziej zaawansowanej postaci, są także tzw. pampersy dla dorosłych lub majtki chłonne.

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu oznacza, że dolne drogi moczowe nie funkcjonują prawidłowo. Powodem może być zwiotczenie  lub uszkodzenie mięśni miednicy, powstałe np. w wyniku porodu czy w konsekwencji starzenia się organizmu. NTM może pojawić się także jako objaw kamicy nerkowej, osłabienia cewki moczowej, zaburzenia równowagi hormonalnej (w przypadku kobiet wiąże się to często ze spadkiem poziomu estrogenu podczas menopauzy) czy chorób układu nerwowego. Problemy z utrzymaniem moczu stanowią niekiedy również skutki uboczne zabiegów urologicznych. Jednym z częstszych typów tego schorzenia jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, pojawiające się jedynie podczas śmiechu, kichania czy wzmożonego wysiłku fizycznego. Występuje ono najczęściej w czasie ciąży i po porodzie, ale także u osób otyłych, palących tytoń, cierpiących na częste zaparcia lub infekcje dróg moczowych. U mężczyzn przyczyną wysiłkowego NTM może być np. rozrost prostaty.

Jakie badania trzeba wykonać?

Nietrzymanie moczu dla wielu osób jest na tyle wstydliwą dolegliwością, że nie wspominają o niej lekarzowi. Tymczasem warto zasięgnąć porady specjalisty, ponieważ w wielu przypadkach okazuje się, że można zlikwidować lub zminimalizować problem przy pomocy prostych ćwiczeń lub stosowania odpowiednich leków. Z nietrzymaniem moczu najlepiej zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu, który może samodzielnie zlecić podstawowe badania, a w razie potrzeby wypisze nam skierowanie do urologa. Diagnostyka NTM obejmuje zazwyczaj USG jamy brzusznej, posiew moczu oraz badanie urodynamiczne, polegające na pomiarach ilości oddawanego moczu i jego częstotliwości, a także ciśnienia w pęcherzu i napięcia zwieraczy.

Codzienna ochrona

Nietrzymanie moczu znacznie utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia prowadzenie aktywnego trybu życia czy podtrzymywanie kontaktów towarzyskich. Dlatego tak ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniej ochrony, która zmniejszy uczucie dyskomfortu towarzyszące NTM. W przypadku starszych osób najczęściej stosuje się pieluchomajtki dla dorosłych. Bardziej dyskretne są natomiast wkładki urologiczne (dostępne np. na http://www.tena.pl/), które są o wiele bardziej chłonne niż zwykłe podpaski oraz eliminują nieprzyjemny zapach i ryzyko podrażnień. Tego typu produkty sprawdzają się w lekkim nietrzymaniu moczu. Wprawdzie używanie wkładek czy pieluch dla dorosłych nie rozwiąże całkowicie problemu nietrzymania moczu, ale stanowi nieocenione ułatwienie normalnego funkcjonowania na co dzień.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania