Na czym polega nietrzymanie moczu i czy da się je skutecznie wyleczyć?

Pacjent u lekarza zbliżenie na ręce - zdjęcie partnera

Nietrzymanie moczu to bardzo krepująca i wstydliwa dolegliwość, która dotyka głównie kobiety. Szczególnie narażone na jej występowanie są panie w okresie menopauzy oraz kobiety po kilku porodach odbytych siłami natury. Nietrzymanie moczu objawia się niekontrolowanym oddawaniem moczu, co niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje psychologiczne.

Nietrzymanie moczu – choroba czy okazjonalna dolegliwość?

Kontrolowanie procesu oddawania moczu jest dla osób zdrowych bardzo prostą czynnością, której nie poświęca się wiele uwagi. Problem pojawia się jednak w sytuacji, kiedy zauważamy, że w niektórych sytuacjach następuje wyciek moczu kompletnie bez udziału naszej świadomości.

Nie ma powodów do obaw, jeśli dochodzi do tego okazjonalnie, np. po spożyciu dużej ilości płynów, w czasie podróży oraz po wypiciu większej ilości alkoholi. Jeśli jednak nietrzymanie moczu zdarza się stosunkowo często i nie jest spowodowane wyżej wymienionymi czynnikami, warto głębiej przyjrzeć się temu problemowi oraz zbadać jego przyczyny.

Najczęstsze przyczyny problemów z trzymaniem moczu

Nietrzymanie moczu może przybierać różne formy. Często spotykanym rodzajem tej dolegliwości jest tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Najczęściej pojawia się ono podczas kaszlu, kichania, intensywnego śmiania się lub wysiłku fizycznego. Za wysiłkowym nietrzymaniem moczu najczęściej stoi osłabienie mięśni dna miednicy, które powoduje mimowolne oddawanie moczu podczas wysiłku. Nietrzymanie moczu może być także związane z nadmierną aktywnością mięśni pęcherza moczowego. Powoduje ona pojawienie się nagłej, bardzo silnej potrzeby oddania moczu i już po kilku chwilach dochodzi do jego mimowolnego wydalenia na zewnątrz organizmu.

Brak kontroli nad pracą pęcherza moczowego jest także często spowodowany przez przebyte choroby, np. zapalenie pęcherza moczowego, przerost prostaty u mężczyzn oraz zażywanie niektórych rodzajów leków, w tym środków moczopędnych, rozluźniających mięśnie oraz leków nasennych. Nietrzymanie moczu bardzo często występuje u kobiet w okresie menopauzy. Na jego pojawienie narażone są również panie po zabiegach operacyjnych w obrębie narządów rodnych (np. po usunięciu macicy) oraz kobiety, które mają za sobą kilka porodów siłami natury.

Zabieg laserowy na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwa i kłopotliwa dolegliwość, z którą trudno jest normalnie żyć. Na szczęście, współczesna medycyna dla osób dotkniętych tym schorzeniem przygotowała sprawdzone rozwiązania. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia problemów z trzymaniem moczu jest zabieg laserowy na nietrzymanie moczu. Przeprowadzany jest on przez profesjonalne ośrodki, wśród których znajduje się krakowskie centrum Harmonia Zdrowia i Urody.

Zabieg laserowy na nietrzymanie moczu jest szczególnie polecany dla kobiet, u których problem z kontrolowaniem oddawania moczu wynika z osłabienia mięśni kegla. Zabieg przeprowadzany jest za pomocą nowoczesnego lasera ER-YAG Fotona, jest nieinwazyjny oraz całkowicie bezpieczny. Wiązka lasera penetrując tkanki pobudza je do obkurczania i wytwarzania nowych włókien kolagenowych, co pozwala na odzyskanie pełnej kontroli nad pęcherzem moczowym oraz wyeliminowanie zjawiska nietrzymania moczu.

Partnerem artykułu jest GabinetHarmonia.pl oferujący laserowy zabieg na nietrzymanie moczu.

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania