Kształtują nas nie tylko geny.

Nasz wygląd czyli nasz fenotyp zależy jedynie od posiadanych przez nas genów – takie twierdzenia głosiły od zawsze podręczniki do genetyki. Mimo iż wątpliwości co do tej tezy pojawiły się już dawno temu, dopiero teraz zostały one poparte efektami klonowania zwierząt. Ku jednak zdziwieniu naukowców, gdyż sklonowane osobniki różniły się od „wzorców” posiadając np. odmienne umaszczenie. Dzięki badaczom z Yale, możliwe stało się zajrzenie w mechanizm wspierający geny w ich działaniu.

Wskazówka dla naukowców były dziwne efekty u much które były pozbawione proteiny Hsp-90, a podlegały one losowym i zaskakującym mutacjom np. na miejsce oczu wyrosły im nogi. Hsp – 90 ma na celu uaktywnianie innych białek do odpowiedzi na stres lecz oczywistym stało się że dodatkowo pełni role ochronną dla genomu przed przypadkowymi szkodliwymi zmianami. Z początku specjaliści przypuszczali że hamuje on po prostu aktywność transpozonów czyli sekwencji DNA, potrafiące przemieszczać się w obrębie genomu.

Jednakże mechanizm okazał się bardziej skomplikowany gdyż białko Hsp – 90 blokuje zarówno powstawanie jak i ekspresje nowych wariantów genów, ale czyni to we współpracy z kolejna cząsteczka i tzw. piRNA. Współpraca Hsp – 90 i piRNA również wyjaśnia zdolność części komórek prostych do przekształcania się w komórki macierzyste, oraz może stanowić klucz do rozwikłania wielu zagadek dotyczących powstawania nowotworów i szkodliwych mutacji.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania