Odkrycie 3 genów budzi w lekarzach nadzieje na nowe leki na raka piersi.

rak_piersi.jpg

Badacze z Instytutu Badan nad rakiem w Londynie, właśnie dokonali odkrycie 3 nowych genów które SA odpowiedzialne za raka piersi, ich badania ukazały się właśnie w przeglądzie „PLoS Genetic”. Wyniki badań powinny pozwolić na opracowanie i wprowadzenia na rynek farmaceutyczny nowych medykamentów i to już w przeciągu kilku lat.

W trakcie badania genetycznych przyczyn raka piesi naukowcy nie spodziewali się iż dokonają tak ważnego odkrycia. W sumie w trakcie badań odnaleźli 3 nowe geny powiązane w powstawaniem nowotworu. Nim jednak został uzyskany taki wynik, naukowcy przeprowadzili trwające 5 lat badania w trakcie których przeanalizowali DNA 104 chorych na raka piersi. Ze wszystkich zebranych fragmentów DNA naukowcy zainteresowali się w szczególności bardzo wyjątkowa częścią która ma za zadanie kodowanie obecnych na powierzchni komórek rakowych receptorów. Proteina ta umożliwia rozwój guza, kiedy estrogen się do niego przyczepia. Pośród wszystkich aktualnych terapii które zwalczają raka piersi, leki działają na zasadzie całkowitego odcinania dostarczania estrogenu do organizmy jednakże lekarze są coraz częściej konfrontowani z typami raka które są odporne na tego typu lekarstwa.

Rola płciowych hormonów w rozwoju raka jest już bardzo dobrze znana onkologom od dziesięcioleci, a wiele badań zostało właśnie poświęconych genetyce receptorów estrogenów komórek nowotworowych. Lecz kiedy wszystkie mechanizmy kodowania miały być w całkowity sposób wyjaśnione brytyjscy uczeni zostali zaskoczeń i odkrycie iż są jeszcze 3 dodatkowe nowe geny do tej pory im nie znane. Autorzy badania mówią iż odnaleźli geny w tej części DNA która była uważana za już w pełni poznaną dlatego też ta informacja jest tak zaskakująca i bardzo ważna. Teraz gdy badanie zostało zatwierdzone naukowcy są w trakcie prac nad identyfikacja roli nowych genów w rozwoju raka. To będzie pierwszy krok to stworzenia nowych leków na tą chorobę.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania