Lekarstwa z kawy?

Kawa - freerangestock.com

Odkryte nie dawno bakterie i wyizolowane z nich enzymy i kodujące je geny mogą powodować odcięcie poszczególnych grup metylowych od cząsteczki kofeiny i stwarzać w ten sposób półprodukt z którego możliwe jest pozyskanie wielu leków stosowanych m.in. w terapii astmy – czytamy w Chemistry World”.

Pochodne kofeiny takie jak ksantyna są wykorzystywane w farmaceutyczny przemyśle. Są one podstawa produkcji wielu leków stosowanych m.in. w zaburzeniach pracy serca czy w astmie. Kawa a dokładnie zawarta w niej kofeina jest jednym z największych dostępnych źródeł ksantyny. Jednak problemem jest przekształcenie kofeiny w ksantynę poprzez chemiczne od niej odłączenie 3 metylowych grup. Jest to Brado skomplikowany proces. Naukowcy z USA jednak postanowili uprosić trochę ten proces przy wykorzystaniu najpierw bakterii które wyprodukowały potrzebne enzymy które zostały następnie z nich wyekstrahowane. Enzymy te są odpowiedzialne w naturze za demetylację cząsteczek kofeiny i przekształcenie ich w ksantynę lub jej pochodne. Na trop bakterii które rozkładają kofeinę naukowcy z USA wpadli przypadkowo podczas badania próbki ziemi pobranej z grządki bezpośrednio przed budynkiem swojego laboratorium. W próbce znaleźli komórki Pseudomonad putida które zawierały w tych komórkach N-demetylacu czyli enzymy potrzebne do odłączenia od cząsteczek kofeiny grup metylowych prowadząc do powstania ksantyny. Dodatkowo wyizolowane bakterie posiadały zestaw 3 różnych enzymów odcinających inna grupę metylowa.

Kolejnym celem badań stało się już określenie genów które kodują pożądane N-demetylazy tak aby w przyszłości można było produkować w przemysłowych ilościach enzymy potrzebne do pozyskania ksantyny. Zdaniem naukowców odkrycie nowych właściwości Pseudomonas putidsa oraz wyizolowanie ich komórek enzymów jak i genów które kodują enzymy może w przyszłości przyczynić się do zmiany sposobu produkowania leków.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania