Na zapobieganie otyłości – designerski probiotyk

Zaprojektowane specjalnie probiotyki mogą zmieni fizjologię komórek tłuszczowych, a to daje nadzieję na wykorzystanie ich w walce i zapobieganiu otyłości.

Naukowcy z irlandzkich jednostek badawczych jak Alimentary Pharmabiotic Centre (APC), University College Cork i Teagasc, „wyprodukowali” szczep bakterii Lactobacillus, mający zdolność do wytwarzania jednej odmiany kwasu rutenowego, który jest zwany również sprzężonym kwasem linolowym. Kidy bakterie były uwzględniane w diecie myszy, wyniki pokazywały że skład ich tkanki tłuszczowej ulegał znacznej zmianie. Badacze mówią że oznacza to że spożycie probiotyku może mieć wpływ na metabolizm nawet w odległych rejonach organizmu. CLA jest kwasem tłuszczowym występującym w dużych ilościach w wołowinie i pełnotłustym nabiale, a bakterie dodatkowo wytwarzają różne jego odmiany. Wcześniej wykazane zostało że 1 z rodzajów kwasu rumenowego – t10, c12 CLA – ma możliwości zmniejszania zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie ludzkim jak i zwierzęcym. Jednakże niestety jak dotąd wykorzystanie tego rodzaju CLA ograniczał fakt, że jest syntetyzowany przez takie mikroorganizmy, które dodatkowo wywołują trądzik a są to bakterie Propionibacterium acnes.W ramach najnowszych eksperymentów naukowcy z wysp przenieśli gen który koduje odpowiedni enzym z Propionibacterium Agnes do bakterii Lactobacillud które tworzą prawidłową florę bakteryjną organizmu, a dzięki temu zabiegowi mogły one również wytwarzać t10, c2 CLA. Jak zostało ustalone, po uwzględnieniu w menu nowego probiotyku poziom pożądanego CLA w mysiej tkance tłuszczowej wzrósł aż 4-krotnie.

Do tej pory wykazano że CLA usuwa niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby które często występuje przy otyłości, a oznacza to, iż zwiększenie stężenie CLA w wątrobie przez strawienie szczepu probiotyku ma znaczenie terapeutyczne. Dodatkowo tłuszcz nie jest nieczynna warstwą otaczającą nasze ciało lecz jat aktywny i ma działanie prozapalne. Stanowi również czynnik ryzyka dla dużej ilości chorób, w tym również nowotworów. Nowe badania pokazują iż możliwe jest zmienienie tego stanu, jeżeli bazuje się na interakcjach dieta – bakterie – gospodarz w obrębie jelita. We wcześniejszych badaniach ta sama grupa naukowców wykazała iż CLA, który jest wytwarzany przez bakterie ma zdolności ograniczanie żywotności komórek nowotworowych jelita grubego aż o 92%. Z badań wynika iż istnieje możliwość naprawdę korzystnej modulacji aktywności komórek gospodarza poprzez metabolizm bakterii naszego układu pokarmowego.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania