Lekarstwo chroniące przed HIV dostępne będzie dla gejów i biseksualistów?

355.jpg

Dzienna dawka pewnego leku o działaniu antyretrowirusowym, będącego od dawna używanego w leczeniu zakażeń wirusem HIV, możliwe że będzie w stanie znacząco zmniejszyć ryzyko infekcji tym groźnym wirusem u mężczyzn homo lub biseksualnych.

W New England Journal of Medecine opublikowane zostały wyniki badań, prowadzonych w 6 krajach, w których wzięło udział około 2,5 tys. homo- i biseksualnych mężczyzn, będących w grupie wysokiego ryzyka „złapania” HIV. Efekty badań sugerują iż ochotnicy, którzy zażywali lek Truvada co dziennie, byli o 44% mniej narażeni na infekcje groźnym wirusem, niż ta grupa która zażywała placebo. Mężczyźni którzy bardziej przestrzegali codziennej terapii, byli przypadkami lepszych rezultatów. Ryzyko zarażenia było aż 73% mniejsze w stosunku do tych mężczyzn którzy przyjmowali placebo. To badanie jest pierwszym które sugeruje iż metody prewencji i zabezpieczania mogą w przyszłości znacznie zredukować ryzyko zarażenia się wirusem HIV, a przynajmniej jeśli pod uwagę brani są homoseksualni mężczyźni.

Naukowcy precyzują iż tzw. „pre-narażenie na zakażenie” oferuje dodatkową ochronne przeciwwirusową, przy jednoczesnym zażywaniu i stosowaniu innych środków prewencji, tj. testy na HIV i używanie prezerwatyw. Najlepsza ochrona jest wtedy gdy jest stosowana stałe i starannie.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania