Liczba chorych na Alzheimera rośnie znacząco.

prezent_dziadek.jpg

Liczba osób cierpiących na demencję jak również chorujących na najgroźniejszą z chorób demencyjnych czyli chorobę Alzheimera wciąż będzie rosła. Konieczne jest przeprowadzanie badań prewencyjnych tak aby móc wcześnie diagnozować chorobę oraz prowadzić badania nad nowymi metodami leczenia i udoskonalenie opieki nad pacjentami. Takiego zdania byli uczestnicy konferencji która odbyła sie w stolicy.

Była to już 21 konferencja która zorganizował Alzheimer Europe która jest organizacją nadzorującą krajowe stowarzyszenia Alzheimera i skupia 31 organizacji w 27 europejskich krajach. W tym roku w piątek i sobotę w Warszawie odbywa się konferencja pod hasłem "Europejska solidarność bez granic". Zdaniem Alicji Sadowskiej która jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z chorobą Alzheimera, sytuacja polskich pacjentów chorujących na tę chorobę w ostatnim czasie znacząco się polepszyła gdyż lekarze w szybszy sposób diagnozują chorobę, chorzy mają dostęp do nowoczesnych leków na które stać również pacjentów.Jak zaznaczała w swojej wypowiedzi największym nadal problem stanowi brak systemów i standardów jakie miałyby obowiązywać w opiece nad pacjentami. Bark jest równiez nadal pomocy rodzinom które opiekując się chorymi, jak również funkcjonuje zbyt mała liczba ośrodków medycznych dla chorych , domów dziennego i całodobowego pobytu. Na dzień dzisiejszy liczba chorych na Alzheimera szacuje się się w naszym kraju na co najmniej 250 tysięcy z czego 150 tysięcy nie wie o tym że choruje. Zdaniem prof. Szudlika statystyki te będą wciąż w bardzo szybkim tempie rosnąć gdyż nasza populacja jest najszybciej starzejąca się z występujących w Europie. Jak przypominał na konferencji prof. Sube Banerjee z Instytutu Psychiatrii w Londynie na świecie żyje około 35 mln osób z demencją. Jak szacują specjaliści w roku 2030 tych osób będzie 2 razy więcej a 20 lat później nawet 3 razy więcej. Prognozy te wskazują na to iż główną przyczyna takiego wzrostu zachorowalności jest właśnie starzenie się społeczeństwa.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą i najpoważniejszą odmianą demencji i rozwija się głównie po 65 roku życia. Jak wskazują badania epidemiologiczne zapadalność na chorobę rośnie razem z wiekiem.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania