Mammografia może być niebezpieczna dla niektórych kobiet

po0S73j7rD3H8Ax8nxx4GqQh4Rg337.jpg

W przypadku młodych kobiet, które posiadają pewne predyspozycje genetyczne, mammografia może zwiększać ryzyko wystąpienia raka – poinformowało pismo „British Medical Journal”

Przeprowadzono, największe do tej pory badanie sprawdzające wpływ mammografii na zdrowie kobiet. Okazało się, że w przypadku Pań, które posiadają gen BRCA1 i BRCA2 mammografia zwiększa pięciokrotnie ryzyko wystąpienia raka piersi.

Narażonym kobietom, z wspomnianymi mutacjami, zaleca się ograniczanie do minimum badań rentgenowskich klatki piersiowej. Rezonans jest droższy, ale tak samo skuteczny a nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego.

Obserwacja została przeprowadzona z udziałem ok 2 tys kobiet w wieku powyżej 18 lat mieszkających w Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Dziewięć na sto narażone było na rozwój raka piersi przed czterdziestką a poddanie ich choćby jednej mammografii mogłoby zwiększyć ryzyko nawet pięciokrotnie.

Dr Len Lichtenfeld uważa, że lekarze powinni rozważyć wady i zalety przed przystąpieniem do badania z użyciem promieni rentgenowskich. Kobiety z obiema mutacjami ( BRCA1 i BRCA2) nie powinny się panicznie bać badań klatki piersiowej, dlatego, że niekiedy takie badania są po prostu niezbędne.

Mammografię zaleca się obecnie kobietom powyżej 50 roku życia.

Źródło: PAP

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania