Mikroflora jelitowa ważna dla produkcji serotoniny

układ pokarmowy, by dream designs/ www.freedigitalphotos.net

Serotonina jest prawdopodobnie najbardziej znana jako związek chemiczny w mózgu, który wpływa na emocje i zachowania, którego zaburzenia równowagi są uważane za przyczynę depresji. Jednak mniej dobrze znany jest fakt, że szacuje się, iż 90% serotoniny jest wytwarzane w jelitach, a brak równowagi tej obwodowej serotoniny powiązano z chorobami, poczynając od zespołu nadwrażliwości jelita grubego i chorób sercowo-naczyniowych, po osteoporozę.

Teraz, naukowcy z California Institute of Technology w Pasadenie opisują swoje badania w czasopiśmie Cell. W artykule wyjaśniają, że pewne bakterie w jelicie odgrywają ważną rolę w produkcji obwodowej serotoniny.

Główna autorka badania Elaine Hsiao, profesor biologii i inżynierii biologicznej w Caltech twierdzi, że badania przeprowadzone na myszach i innych zwierzętach laboratoryjnych w coraz większym stopniu pokazują, że zmiany w mikroflorze jelitowej wpływają na ich zachowanie.

Badaczka także wyjaśnia, że wraz ze swoimi współpracownikami byli zainteresowani kwestią dotyczącą tego, jak drobnoustroje przewodu pokarmowego i układu nerwowego porozumiewają się ze sobą oraz dodaje:
"Na początku, badaliśmy ideę, czy normalne mikroorganizmy jelitowe mogą wpływać na poziom neuroprzekaźników u ich gospodarzy"

W jelitach, istnieją trzy typy komórek, które są znane z produkcji serotoniny: komórki odpornościowe, komórki nerwowe (neurony) i komórki enterochromafiny.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania