Odkryto eliksir młodości? Może nim być młoda krew

komórki krwi, by dream designs/www.freedigitalphotos.net

Przetoczenie krwi młodych osobników, starszym myszom odwróciło skutki starzenia się mózgu, przywracając im pewne zdolności umysłowe. Nowe badania sugerują, że czynniki krążące we krwi młodych myszy mogłyby odwrócić, związane z wiekiem, upośledzenia uczenia się, pamięci i funkcji neuronów.

Poprzednie badania wykazały, że czynniki krwiotwórcze u starszych osobników mogą pogorszyć funkcje poznawcze tych młodych. Zespół kierowany przez Saula Villeda z University of California w San Francisco, i Tony'ego Wyss-Coray'a z Stanford University, chciał sprawdzić, czy istnieją systemowe czynniki we krwi młodych osobników, które mogą odwrócić zaburzenia związane z wiekiem. Wstrzyknęli 18-miesięcznym myszom, osocze (plazmę krwi)- część krwi bez komórek- pobraną od 3-miesięcznych myszy.

Powtarzane iniekcje poprawiły ich wyniki w zadaniach dotyczących zdolności uczenia się i pamięci. W jednym teście, myszy miały zlokalizować zanurzoną platformę w zbiorniku napełnionym wodą stosując się do wskazówek pamięci. W kolejnym, myszy były szkolone, aby zastygnąć w bezruchu, gdy zostaną upuszczone w określonym środowisku- im lepiej poznały środowisko, tym dłużej pozostawały w bezruchu. W porównaniu z myszami, którym podano placebo, stare myszy po zastrzykach zawierających krew od młodszych osobników, wypadły o 50% lepiej w obu testach i ich komórki mózgu miały 20% więcej dendrytów.

W obu badaniach, ogrzewanie krwi przed jej wstrzyknięciem, całkowicie przekreśliło te efekty. Ciepło zmienia strukturę białek- sugerując, że krążący termoczuły czynnik jest poza jego pozytywnymi skutkami.

"To można było zrobić 20 lat temu" - mówi Wyss-Coray w komunikacie prasowym - "Nie musisz nic wiedzieć o tym, jak działa mózg. Po prostu podajesz starej myszy młodą krew i sprawdzasz, czy zwierzę jest mądrzejsze niż przedtem. Tyle, że nikt tego nie zrobił."

Praca została opublikowana w tym tygodniu w czasopiśmie Nature Medicine.

Źródło: http://www.iflscience.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania