Naukowcy odkryli nowe wyjaśnienie na to, dlaczego oparzenie słoneczne boli

opalanie, by ahmet guler /www.freedigitalphotos.net

Naukowcy zidentyfikowali cząsteczkę, znajdującą się w naskórku zwaną TRPV4, powodującą ból, który odczuwamy po oparzeniu słonecznym. Po przez identyfikację i jej hamowanie, być może naukowcy znajdą sposób, aby blokować ból.

Badanie opublikowano online w czasopiśmie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), dotyczy badań przeprowadzonych zarówno na modelu mysim i próbkach skóry człowieka.

Zespół, kierowany przez dr Wolfgang Liedtke z Duke University School of Medicine ocenił, czy TRPV4- „brama” w błonie komórkowej, która przepuszcza naładowane dodatnio jony wapnia i sodu- może być zaangażowana w ból i uszkodzenia tkanek wynikające z długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UVB.

Szczegóły badania
Aby przeprowadzić badania, badacze zbudowali model myszy, której naskórek nie zawierał TRPV4. Następnie, naukowcy narazili na promieniowanie UVB tylne łapy, tak zaprojektowanych myszy oraz grupy kontrolnej składającej się z normalnych, zdrowych osobników. Badacze wybrali tylne łapy, ponieważ jest to obszar najbardziej zbliżony do ludzkiej skóry.

Badacze stwierdzili nadwrażliwość na promieniowanie UVB u normalnych myszy i zauważyli, że pokryły się pęcherzami, natomiast myszy bez TRPV4 przejawiały niewielką wrażliwość oraz uszkodzenia tkanek.

Podążając za swoimi obserwacjami, dr Liedtke wraz z kolegami przeanalizowali aktywność cząsteczki i odkryli, że UVB spowodowało przepływ wapnia do komórek skóry, ale tylko w obecności TRPV4. Co więcej, odkryli cykliczny łańcuch wydarzeń wynikający z ekspozycji na promieniowanie UVB:

1. Ekspozycja na UVB aktywuje TRPV4
2. TRPV4 powoduje napływ jonów wapnia
3. Jony wapnia wnoszą inną cząsteczkę zwaną endoteliną (która powoduje ból i swędzenie u ludzi)
4. Endotelina inicjuje wysyłanie większej ilości wapnia do komórek przez TRPV4

Później, zespół wykorzystał ludzkie próbki skóry, do sprawdzenia, czy odkrycia na myszach mają znaczenie dla ludzi i odkrył, że zwiększona aktywność TRPV4 i aktywacja endoteliny występuje również w ludzkim naskórku po ekspozycji na promieniowanie UVB.

Dr Liedtke powiedział: „Odkryliśmy nowe wyjaśnienie na to, dlaczego oparzenie słoneczne boli.”

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania