Niedobór witaminy D powiązano z sezonowym zaburzeniem afektywnym

Fish Oil Pills ,  adamr / www.freedigitalphotos.net

Niedobór witaminy D został powiązany ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwór, astmę i wystąpieniem przewlekłego bólu (wśród innych czynników). Teraz, nowe badanie prowadzone przez naukowców z University of Georgia powiązało niski poziom witaminy D z większym ryzykiem wystąpienia sezonowego zaburzenia afektywnego (depresji sezonowej).

Zespół badawczy kierowany przez Alan'a Stewart'a z College of Education na University of Georgia opublikował wyniki swoich badań na łamach czasopisma Medical Hypotheses.

Sezonowe zaburzenie afektywne (ang. seasonal affective disorder, SAD) jest formą depresji, która zazwyczaj rozpoczyna się jesienią i ciągnie się przez miesiące zimowe- dotykając 10% populacji USA. Objawami depresji sezonowej są uczucie smutku lub lęku, zmęczenie, problemy z koncentracją, drażliwość, poczucie winy i beznadziejności.

Mimo, że dokładna przyczyna występowania tego zaburzenia nie jest jasna, liczne badania wykazały, że ten stan zdrowotny może być wywołany przez brak światła. Sezonowa depresja jest bardziej powszechna wśród ludzi, którzy żyją na dużych wysokościach lub w obszarach z dużą ilością chmur.

Jedna z hipotez mówi, że za występowaniem choroby afektywnej sezonowej kryje się zmniejszona ekspozycja na światło słoneczne, która zaburza zegar biologiczny organizmu, który reguluje nastrój, sen i hormony. Inna teoria mówi, że brak światła słonecznego powoduje zachwianie równowagi neuroprzekaźników, takich jak dopamina - i serotonina, które regulują nastrój.

Związek między niedoborem witaminy D a depresją jest "logiczny". W najnowszym badaniu Stewart wraz ze współpracownikami przedstawiają ideę, że niedobór witaminy D może być odpowiedzialny za te wszystkie wyżej wymienione teorie związane z sezonowym zaburzeniem afektywnym.

Podstawowe fakty o SAD:
> Początek SAD ma miejsce najczęściej w okresie wczesnej dorosłości
> Około 75% osób z SAD to kobiety
> SAD leczy się lekami przeciwdepresyjnymi, terapią światłem lub kombinacją obu.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania