Nocne moczenie dziecka? – Rodzicu! Nie lekceważ tego!

Nocne moczenie się jest to bezwiedne oddawanie moczu podczas snu. W większości dotyczy ona dzieci – nawet kilkunastu procent – w młodszym wieku szkolnym. Z reguły się je bagatelizuje i tłumaczy je zaburzeniami psychicznymi, problemami z rówieśnikami czy problemami w rodzinie.

Rodzice lekceważą problem i czekają na samoistne wyleczenie się dziecka, nie odwiedzając lekarza. Lecz z najnowszych badań wynika iż w praktycznie całkowitej większości przypadków problem jest natury fizjologicznej. Moczenie nocne to jak już było wspomniane, mimowolne oddawanie moczu w nocy przez dziecko które już opanowało wypróżnianie się do toalety i ukończyło 5 rok życia. Problem dotyczy aż około 50 mln dzieci na świecie a w tym 16% to sześciolatki, 11% dzieci 7-io letnie, a 3% to nastolatki. Często moczenie rzeczywiście ustępuje z samoistnie wraz z wiekiem, lecz nie należy uznawać tego za regułę. Według nefrologów dziecięcych przyczyn powinno poszukiwać się na podłożu fizjologicznym, gdyż tylko 5% dzieci cierpi na ten problem z powód zaburzeń stanów psychicznych i trudnej sytuacji społecznej.

Wśród powodów fizjologicznych wymieniane są m.in. zaparcia, zbyt niska produkcja wazopresyny oraz występowanie poważnych wad rozwojowych układu moczowo-płciowego. Powikłania nieleczonej przypadłości mogą się okazać na prawdę poważne – w skrajnych sytuacjach może dochodzić do zaburzeń pracy nerek, niewydolności i konieczności dializ. Jednak jeżeli powikłań fizycznych uda nam się uniknąć zawsze zostaje problem natury społecznej. Moczące się dzieci w nocy wstydzą się swojej dolegliwości co skutkuje brakiem wyjazdów z rówieśnikami. Wykluczone przez to zostają w pewien sposób z ważnych dla nich kontaktów z grupą co nie zostawia ich wpływu na rozwój emocjonalny i społeczny.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania