Nowa polska metoda wykrywania przeciwciał.

Komórki - freerangestock.com

Spektroskopia ramanowska może wykrywać przeciwciała we krwi chorych ludzi, a umożliwiające to płytki laboratoryjne zostały wynalezione przez naukowców z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie.

Spektroskopia ramonowska używana była do tej pory m.in. do mierzenia poziomy zanieczyszczeń w powietrzu i wodzie. Naukowcy z Warszawy liczą, że dzięki ich pracy technika wzmacnianej powierzchniowo spektroskopii ramanowskiej (SERS) będzie miała zastosowanie w medycynie. Brak podłoży o odpowiedniej nanostrukturze od 3 dekad umożliwiał stosowanie tej metody w medycynie, a polskim naukowcom udało się wreszcie pokonać tę przeszkodę. Jako metoda analizy, SERS jest wyjątkowo atrakcyjną metodą gdyż pierwotny sygnał zostaje potężnie wzmocniony, zazwyczaj od miliona do miliarda razy. Tak wysoka czułość metody pozwala na wykrywanie nawet pojedynczych chemicznych cząsteczek. W trakcie analizy widma światła jakie jest emitowane z naświetlonej odpowiednim laserem próbki możliwe będzie do określenia które peptydy i w jaki sposób ulegają zmianie. Dzięki temu możliwym będzie precyzyjne wykrywanie kilku rodzajów przeciwciał, oraz będzie możliwa produkcja płytek przystosowanych do wykrywania konkretnych przeciwciał.

Naukowcy zapewniają iż płytki które zostały przez nich opracowane są nie tylko skuteczne lecz również trwałe i niedrogie. Podłoża do tej pory wymagały wyjątkowego bardzo ostrożnego traktowania,. Nowe podłoża można włożyć n kilka miesięcy do zwykłej szuflady i nic się z nimi nie dzieje. Zaprojektowane płytki nadają się również do wielokrotnego użytku.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania