Nowoczesne leki używane na wczesnym etapie cukrzycy to lepsze wyniki leczenia.

antybiotyki_txt_300x0_romiar-niestandardowy.jpg

Nowoczesne medykamenty na cukrzycę z tzw. grupy inkretynowych warto aby były stosowane na wczesnych etapach rozwoju choroby gdyż wtedy można uzyskać lepszą kontrolę poziomu glukozy we krwi - takiego zdania są eksperci.

Wyniki ostatnich badań z których pływną powyższe wnioski zostały przedstawione na 47 dorocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Badań na d Cukrzyca - EASD. Spotkanie odbyło sie w połowie września w Lizbonie. Jak zaznaczają diabetolodzy dobra kontrola poziomu glukozy jest jednym z głównych czynników skutecznego leczenia cukrzycy. Kontrola poziomu glukozy jest oceniania na postawie stężenia tzw. hemoglobiny glikowanej (GbA1c). Jest to hemoglobina będąca połączona z cząsteczkami glukozy. Pozwala ona ocenić jak dobrze kontrolowane jest stężenie glukozy w ciągu ostatnich 3 miesięcy czyli czasu średniego życia erytrocytów. W terapii osób z cukrzycą lekarze dążą do tego aby poziom HbA1c nie był wyższy niż 7% a u części pacjentów nie przekraczał nawet 6,5%. Z przygotowanego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w ubiegłym roku raportu wynika iż w naszym kraju cel ten osiąga tylko 26% chorych na cukrzycę typu 2 i mniej niż 6 % chorych z cukrzyca typu 1. Tymczasem jak przypominał prof. David Mattews z Uniwersytetu w Oksfordzie, zmniejszenie poziomu HbA1c o 1% to jednoczesny 14% spadek ryzyka zawału serca u osoby chorej oraz 37% spadek powikłań tzw. mikronaczyniowych jak np. uszkodzenie siatkówki oka - tzw. retinopatia cukrzycowa - czy nerek oraz jest związana dodatkowo z 21% spadkiem ryzyka śmierci.

Prof. Mattews zaznaczył jednakże iż kontrolowanie poziomu tego typu hemoglobiny pogarsza się systematycznie rozwojem cukrzycy typu 2 na którą choruje około 85% pacjentów z cukrzycą i silnie wiąże się z niezdrowym stylem życia. Przez to koniecznością staje się wprowadzenie do terapii cukrzycy kolejnych doustnych leków a później dopiero insuliny. Z zaprezentowanych z Lizobonie badań którymi objętych zostało 4,6 tysiąca pacjentów wynika iż poprawienie kontroli poziomu HbA1c umożliwia na wcześniejszym etapie cukrzycy nowoczesny lek o nazwie liraglutyd który jest zaliczany do tzw. leków inkretynowych. Po 26 tygodniach obserwacji uczestników badań okazało sie iż prawidłowy poziom HbA1c udało się uzyskać u aż 72% uczestników badań którym liragultyd został włączony do terapii cukrzycy która jeszcze była na wczesnym etapie rozwoju.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania