Nowy nieuzależniający środek przeciwbólowy.

synapsa.jpg

Jedną z największych wad znajdujących się na rynku środków przeciwbólowych zwłaszcza tych najsilniej dziejących jest ryzyko bardzo łatwego uzależnienia się od niego. To może się jednak już niedługo zmienić. W fazie badań klinicznych jest właśnie nowy silny przeciwbólowy środek który ma właśnie nie uzależniać.

Istniejące na rynku środki przeciwbólowe można w generalny sposób podzielić na 2 rodzaje leków. Pierwsze z nich hamują działanie cyklooksygenazy, która jest enzymem wiążącym się z wytwarzaniem uczucia bólu. Na tej zasadzie działają prawie wszystkie popularne leki, które dostaniemy wszędzie bez recepty. Drugą grupę stanowią środki stosowne w przypadku silnych bóli, w których składzie stosowne są opioidy. Wpływają one na mózg zwalczając w ten sposób nawet bardzo silne bóle i poprawiają również samopoczucie pacjenta. Lecz to właśnie ich dotyczy ryzyko wystąpienia uzależnienia. Naukowcy ze Stony Brook University odkryli kanały sodowo-jonowe PN1/Nav 1.7, który jest odpowiedzialny za przesyłanie w głąb ciała uczucia bólu. Ze względu na to że PN 1 występuje tylko w nerwach preferencyjnych właśnie takich jak te które są odpowiedzialne za przesyłanie bólu do mózgu od początku zostały upatrzone w tym odkryciu jako potencjalne miejsce przełomu w leczeniu bólu. Leki które będą wymierzone w PN1/Nav 1.7, będą mogły całkowicie zablokować przesyłanie bólu a ze względu na zupełny brak kontaktu i wpływu na CUN nie będą stwarzały ryzyka związanego z uzależnieniem się od leku i nie będą niosły skutków ubocznych. Jest to rewolucja w leczeniu bólu gdyż daje nowe możliwości przy leczeniu nowotworów, ciężkich oparzeń, artretyzmu czy nawet migreny.

Od rozpoczęcia badań w latach 90-tych wieku ubiegłego w końcu zostały on zwieńczone sukcesem. Odpowiednie leki są już opracowane w postaci tabletek, maści i są właśnie w 2 fazie badań klinicznych.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania