Odkryto białko, które może spowolnić śmiertelną chorobę płuc

pluca(1).jpg

Wpływające na około 5 mln osób na całym świecie, włóknienie płuc, jest postępującą, śmiertelną chorobą płuc, którą po 3-5 latach po rozpoznaniu przetrwa naprawdę niewielu. Nowe badania sugerują, że istnieje cząsteczka białka, która może spowolnić chorobę. U pacjentów z wysokim poziomem białka we krwi- zwanym LYCAT- stwierdzono posiadanie lepszej czynności płuc i lepszej przeżywalności w porównaniu do pacjentów z niższymi poziomami tego białka.

Zespół z University of Illinois w Chicago College of Medicine, który był odpowiedzialny za badania przedstawił swoje odkrycia w czasopiśmie American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Włóknienie płuc jest chorobą, która powoduje, że płuca pokrywają się tkanką bliznowatą. W miarę postępu choroby, duszność, która jej towarzyszy coraz bardziej się pogarsza.

Choroba może rozwijać się wyniku ekspozycji na działanie azbestu i toksycznych gazów, a nawet w wyniku radioterapii raka płuc. Do włóknienia płuc mogą prowadzić również choroby zapalne i autoimmunologiczne.

Niestety, choroba często nie jest zdiagnozowana przed pojawieniem się symptomów, a do tego czasu powstają już trwałe blizny.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania