Okscytocyna pomaga dzieciom z autyzmem?

dziecko uścisk dłoni/by phanlop88/www.freedigitalphotos.net

Naukowcy z Yale University odkryli, że angażując się w informację społeczną, dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu doświadczyły zwiększonej aktywności mózgu po pojedynczej dawce hormonu oksytocyny, podawanej za pomocą aerozolu do nosa.

Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Oksytocyna jest hormonem występującym naturalnie w organizmie człowieka, który bierze udział w tworzeniu więzi społecznych. Faktycznie, inne badanie niedawno odkryło, że oksytocyna pobudza ośrodek nagrody w mózgu, zwiększając atrakcyjność partnera i wzmacniając monogamię.

Według naukowców z Yale, ich badanie jest pierwszym, które analizuje to, jak oksytocyna wpływa na funkcjonowanie mózgu u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ang. autism spectrum disorders- ASDs).

Eksperyment przeprowadzono z udziałem 17 dzieci i młodzieży z ASD, którzy byli w przedziale wiekowym 8-16.5 lat.

W badaniu uczestnicy otrzymali spray z oksytocyną lub placebo, badacze mierzyli aktywność mózgu za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (MRI), a dzieci i młodzież oceniała zarówno zdjęcia mające znaczenie społeczne, jak i niespołeczne.

Ponieważ autyzm jest wynikiem zaburzeń neurologicznych, które wpływają na normalne funkcjonowanie mózgu, osoby ze spektrum autyzmu mają trudności z komunikacją i umiejętnością interakcji społecznej.

Naukowcy zauważają, że to jak mózgi tych osób reagują na obrazy mające znaczenie społeczne jest pomocnym zabiegiem, który "celuje w rdzeń zaburzeń społecznych w ASD".

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze