Suplementacja witamin w trakcie ciąży może przyczynić się do mniejszego ryzyka autyzmu u dziecka.

antybiotyki_txt_300x0_romiar-niestandardowy.jpg

Nadal są prowadzone społeczne dysputy na temat tego czy w ostatnich dekadach został zaobserwowany wzrost liczby dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu czy tez po prostu dzisiejsza diagnostyka jest na dużo wyższym poziomie i ten wzrost jest tylko pozorny. Dla ciężarnych przyszłych matek nie jest tu jednak najważniejsze.

Naukowcy podobnie jak kobiety w ciąży skupiają się na zmniejszeniu ryzyka pojawiania się tego typu zaburzeń u dzieci. Nowe prace naukowe wskazują iż częściowe rozwiązanie może być dosłownie na wyciągnięcie ręki po dostępne nam bez recepty witaminy. Zaburzenia ze spektrum autyzmu definiować Ne pod wieloma względami dotyczących problemów w społecznych relacjach między ludzkich, powtarzalnych zachowań czy problemy z prawidłowym rozwojem mowy są na dzień dzisiejszy wykrywane u 1 na 110 dzieci. Ryzyk autyzmu u dziecka jest względnie duże dlatego też szukanie sposobu na ograniczenie tego schorzenia ma silne uzasadnienie. Wyniki ostatnich badań na ten temat zostały opublikowane w internetowej firmie czasopisma „Epidemiology” i podsuwają pewną teorię. Ira Hertz-Picciotto będąca profesorem epidemiologii i zdrowia środowiskowego w MIND Institute Kalifornijskiego Uniwersytetu jest właśnie w trakcie testów nad wpływem czynników działających na ciężarną kobietę na wzrost lub tez spadek ryzyka pojawienia się zaburzeń autystycznych u jej dzieci w późniejszym okresie.

Naukowcy przebadali do tej pory 3 grypy dzieci które były wieku od 2 do 5 lat. Wśród niech była grupa 288 dzieci z diagnozowanym autyzmem, 141 dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz 287 dzieci których zachowania były topowe do wieku i rozwoju. Matki dzieci miały wypełnić ankiety w których miały wykazać czy i jakie suplementy diety przyjmowały w trakcie ciąży. Dodatkowo razem z dziećmi zostały przebadane pod kątem aktywności genów MTHFR i COMT które są kluczowymi genami dla metabolizmu kwasu foliowego i innych witamin z grupy B. wyniki przeprowadzonych analiz wskazują iż w grupie matek które nie zażywał w trakcie ciąży różnych suplementów diety bogatych w witaminy z grupy B a jednocześnie były obciążone genami powodującymi zaburzenia ich przetwarzania – ryzyko u dzieci wystąpienia zaburzeń autystycznych było o aż 60% większe. Z pracy naukowych okazuje się więc iż przyjmowanie kasy foliowego w trakcie ciąży prze okres około 3 miesięcy przed zajściem w nią może być istotnym czynnikiem który zmniejszy prawdopodobieństwo pojawienia się u dziecka autyzmu.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze