Oksytocyna: hormon monogamii?

Flying Lovers, Exsodus / www.freedigitalphotos.net

Oksytocyna od dawana uznawana jest za "hormon miłości", po tym jak została udokumentowana jej ważna rola w tworzeniu więzi społecznych. Teraz, badacze przeprowadzili nowy eksperyment, który sugeruje, że oksytocyna pobudza ośrodek nagrody w męskim mózgu, zwiększając atrakcyjność partnerki i wzmacniając monogamię.

Naukowcy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Bonn, w Niemczech, którzy opublikowali swoje wyniki w czasopiśmie PNAS, podkreślają, że monogamia nie jest bardzo rozpowszechniona wśród ssaków.

Podążając za tym rozumowaniem, ludzie, którzy bardzo często wykazują tę cechę, są bardziej wyjątkiem niż regułą.

Badacze twierdzą, że nauka już dawno próbowała odkryć siły, które zachęcają kochające pary do praktykowania wierności.

Dr Rene Hurlemann z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Bonn zauważa, że ​​"ważną rolę w tworzeniu więzi między partnerami odgrywa hormon oksytocyny, która jest wydzielana w mózgu."

Dr Hurlemann mówi, że ich odkrycia pokazują, jak efekty działania oksytocyny są "bardzo podobne do narkotyków" dla par w stałym związku.

Kiedy narkomani biorą narkotyki, starają się pobudzać układ nagrody w mózgu, w eksperymencie zaobserwowano podobny efekt.

Dr Hurlemann dodaje:
"Może to również wyjaśnić, dlaczego ludzie wpadają w depresję lub głęboką żałobę po rozstaniu z partnerem: ze względu na brak wydzielania oksytocyny, ośrodek przyjemności nie jest stymulowany, i jest w większym lub mniejszym stanie wycofania."

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze