Pełna dorosłość dopiero po 40-stce?

Human_brain_in_a_vat.jpg

Naukowcy jak dotąd byli zdania iż mózg nasz ewoluuje tylko do okresu pokwitania i na tym jego rozwój się zakańcza. Lecz jak okazuje się naukowcy nie mieli racji, gdyż ludzki mózg nie osiąga pełni dojrzałości wcześniej niż po 30 roku życia lub nawet po 40!

Wiek, w którym człowiek jest uznawany za osobę dorosłą zawsze różnił się w zależności od kultury i epoki w jakiej człowiek się znajdował. W dzisiejszych czasach w większości za dojrzałą osobę uznaje się gdy skończy ona 18 lat. Chodź dla niektórych czynności np. jak prowadzenie samochodu czy zawieranie związków wiek może ulegać wtedy zmianom. Naukowcy również generalnie uważali że nasz mózg ewoluuje tylko do okresu pokwitania, lecz jak się okazało z badań nie mieli oni racji. Pierwszym zwiastunem zmiany poglądów były badania które dowodziły że dopiero w wieku 20 paru lat człowiek w pełni rozumie konsekwencje popełnianych przez siebie czynów. Jednak neurolog Sarah-Jayne Blakemore z Instytutu Neurologii Poznawczej na University College London jest zdania że ludzki mózg jest wciąż niedojrzały do 30 a nawet 40 roku życia. Najszybszy i najważniejszy rozwój odbywa się faktycznie w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości lecz niektóre partie mózgu potrzebują o wiele więcej czasu na osiągnięcie „pełnej dorosłości”. Do tego typu obszarów późno dojrzewających należy kora przedczołowa która jest jedna z najważniejszych partii mózgu. Odpowiada za wyższe funkcje poznawcze w tym planowanie, przewidywanie rozwoju wypadków czy też podejmowanie decyzji. Odpowiedzialna tez jest za sterowanie zachowaniami socjalnymi, społecznymi tj. empatia czy współdziałanie z ludźmi. Również zlokalizowane są tutaj cechy naszego charakteru. Badacze są zdania że to właśnie silny rozwój tego obszaru czyni z nas takie istoty jakimi jesteśmy czyli robi z nas ludzi.

Kora przed czołowa faktycznie najintensywniej rozwija się u małych dzieci, a później ulega reorganizacji w trakcie dorastania lecz na tym nie kończy się jej ewolucja Zmienia się równiej i rozwija długo potem gdyż przez jeszcze 10 do 20 lat. Dzięki temu odkryciu możliwe może będzie wyjaśnienie niektórych niedojrzałych zachowań osób z pozoru tylko dorosłych czy tez późną socjalizację u innych osób.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania