Picie herbaty groźne dla mężczyzn?

yerbamate.jpg

Badania przeprowadzone przez Brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Glasgow wykazują, że picie herbaty może być niebezpieczne dla mężczyzn. Nadmierne spożywanie może zwiększyć ryzyko wystąpienia raka nawet o 50 procent.

Naukowcy przyglądali się przez ok 37 lat nawykom żywieniowym 6000 mężczyzn w wieku 21 - 75 lat. Obserwacje pokazały, że mężczyźni, którzy byli miłośnikami herbaty byli w większym stopniu narażeni na wystąpienie raka prostaty. U mężczyzn pijących 7 filiżanek herbaty dziennie ryzyko zachorowania wzrastało nawet o 50 procent.

Mężczyźni w badanym okresie wypełniali kwestionariusze dotyczące stylu życia w tym picia herbaty, kawy, alkoholu i palenia papierosów. Dodatkowo systematycznie poddawani byli badaniom przesiewowym. Wśród wolontariuszy, którzy pili dużą ilość herbaty (25 proc. badanych) 6,4 procent zachorowało na raka.

Wyniki nie są jednak jednoznaczne. Uczeni przyznali, że nie mają pewności, czy przyczyną wystąpienia nowotworów była herbata, czy może wiek badanych. Herbata posiada m.in. flawonoidy, które sprzyjają zdrowiu. Wyniki badań zostały zaprezentowane na łamach "Nutrition and Cancer"

Źródło: zdrowie.dziennik.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania