Ryzyko zachorowania na raka znacznie większe wśród mężczyzn

cancer cell,  jscreationzs / www.freedigitalphotos.net

Nawyki żywieniowe mężczyzn znajdują się wśród powodów, dla których są oni 35% bardziej narażeni na śmierć z powodu choroby niż kobiety.

Analiza ostatnich zgonów spowodowanych nowotworem w Wielkiej Brytanii pokazała, że 202 z każdych 100.000 mężczyzn zmarło na raka w 2010 r. w porównaniu do kobiet gdzie śmiertelność wyniosła 147 na 100.000.

Ryzyko śmierci odpowiednie dla płci zmienia się zależnie od typu nowotworu. Mężczyźni umierają prawie trzy razy częściej niż kobiety na raka przełyku i prawie dwa razy częściej z powodu nowotworu wątroby.

Dane pochodzą z nowego raportu wytworzonego przez Cancer Research UK (CRUK), Men's Health Forum (MHF) i National Cancer Intelligence Network.
Apeluje by mężczyźni prowadzili zdrowszy tryb życia.

Istnieje wiele potencjalnych wyjaśnień różnic: "Przyczyny wzrostu ryzyka zachorowania na raka u mężczyzn w porównaniu do kobiet nie są w pełni poznane, ale eksperci uważają, że styl życia jest ważny. Mężczyźni częściej spożywają alkohol i mają nadwagę, w przeszłości byli oni bardziej skłonni do palenia. Wszystkie trzy są istotnymi czynnikami ryzyka dla różnych typów raka”

Dyrektor Macmillan Cancer Support, Ciaran Devane powiedział, że różnica była alarmująca. Podkreślił, że późne rozpoznanie jest kluczowym czynnikiem i przywołał fakt, że zgodnie z National Cancer Experience Survey 24% mężczyzn z rakiem prostaty odwiedziło swojego lekarza co najmniej trzy razem zanim choroba została zidentyfikowana, w porównaniu do 8% kobiet z rakiem piersi.

W 2011 CRUK szacował, że można byłoby zapobiec 45% wszystkich nowotworów u mężczyzn jeśli ludzie zaprzestaliby palenia tytoniu, stosowali zdrowszą dietę, spożywali mniej alkoholu i mniej ważyli.

W 2010 roku u 163.904 mężczyzn i u 160.675 kobiet zdiagnozowano raka. CRUK podkreślił fakt, że większa liczba rozpoznań nowotworów przypadła na mężczyzn, postaci ich są trudniejsze do leczenia i bardziej jest prawdopodobne, że spowodowują śmierć(np. nowotwór pęcherza moczowego, wątroby i przełyku)

Powody, dla których ludzie wydają się bardziej podatni zarówno na rozwój jaki i śmierć spowodowaną przez nowotwór są złożone i dopiero zaczyna się je rozumieć.

Część z nich można wytłumaczyć po przez różnice biologiczne między mężczyznami i kobietami.
Istnieje jednak wiele innych przyczyn, które mogą odgrywać ważną rolę, zwłaszcza w przeszłości różnice między płciami m.in. w nawyku palenia.

Źródło: http://www.guardian.co.uk

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania