Spożywanie kawy może mieć wpływ na ryzyko rozwoju raka prostaty

Kawa - freerangestock.com

Poprzez związki zawarte w kawie, takie jak np. kwasy fenolowe, które posiadają właściwości antyoksydacyjne i mogą mieć wpływ na poziom hormonów płciowych, kawa może ograniczać ryzyko rozwoju raka prostaty.

Analiza zbieranych przez ok. 20 lat danych uzyskanych od 48 tysięcy mężczyzn, pozwoliła naukowcom z Harvard School of Public Health, Boston, USA wysnuć wnioski, że picie kawy codziennie zmniejsza współczynnik zachorowań na raka o 20 %.

Badania odbyły się w latach 1986-2006. Naukowcy co 4 lata analizowali informacje, odnośnie ilości wypitej kawy, dostarczane im przez badanych mężczyzn .Wśród 48 tys. badanych u 5035 rozpoznano raka prostaty, w 646 przypadkach był to nowotwór złośliwy i bardzo zaawansowany.

Panowie, którzy pili codziennie ok. 6 filiżanek kawy współczynnik zachorowań na nowotwór prostaty był niższy o 20% niż u Panów, którzy nie spożywali kawy w ogóle. W przypadku nowotworów złośliwych zachorowalność była z kolei aż o 60% niższa.

Raport opublikowany w Journal of the National Cancer Institute przedstawia również, że na ryzyko powstawania raka prostaty nie wpływa poziom kofeiny w kawie ale inne substancje, mające właściwości lecznicze, znajdujące się w tym napoju.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania