Pierwsze wejrzenie w mózg i miłość gotowa

Heart - Karen Pagayon - freerangestock.com

Miłość od pierwszego wejrzenia prawdopodobnie nie jest odczuwana przez nasze serca a przez mózg. Dzięki rezonansowi magnetycznemu strefy mózgowe będące poruszane przez miłosne uniesienia zostały zidentyfikowane, a ich mechanizmy przypominają te wywołane przez kokainę. Symbolicznie uczucie miłości wiązane jest z sercem gdyż nasz puls w obecności bliskiej nam osoby przyspieszania.

Jednak serce jest jedynie mięśniem, którego działanie jest bezpośrednio zależne od naszego nadrzędnego organu czyli mózgu. To właśnie nasz „nieromantyczny” mózg decyduje o tym w kim się zakochujemy. Ale powstaje pytanie : na czym właściwie polega zakochiwanie się i które strefy mózgu biorą w nim udział. Nad przeprowadzeniem badania, wiele zespołów pracowało w powadze przy pomocy maszynerii, która zrewolucjonizowała obrazowanie mózgowe: rezonansu magnetycznego funkcjonalnego. Dzięki tej technice opartej na obserwacji hemoglobiny, możliwe jest obserwowanie przepływu krwi w stronę szczególnej strefy mózgu o zaostrzonej aktywności. Możliwa jest więc identyfikacja stref mózgu które biorą udział w różnorakich procesach. W badaniach ostatnio przeprowadzonych można było określić region mózgu odpowiedzialny za odwagę, więc dlaczego nie sprawdzić strefy miłosnej mózgu i jej lokalizacji.

W 6 badaniach zmierzone zostały zmiany aktywności mózgowej u 120 osób, którym prezentowany był obiekt ich miłości. Studia zostały opublikowane w naukowej literaturze, a potem zostały pogrupowane dzięki metodzie mata analizy przez naukowców z Uniwersytetu w Syracuse Po przeanalizowaniu dokumentacji, badacze mogli wykazać iż miłość od pierwszego wejrzenia jest zjawiskiem bardzo krótkim, gdyż wszystko jest rozgrywane w przeciągu tylko 1/5 sekundy.

W trakcie zakochiwania się, nie mniej niż 12 stref mózgu zostaje zaktywowana, aby móc uwolnić substancje chemiczne euforyzujące tj. dopamina, oksytocyna, adrenalina i wazopresyna. Taki wyrzut substancji daje tai sam efekt jak zastosowanie kokainy, więc można by stwierdzić iż jest się „na haju”. Teraz można lepiej pojąć i zrozumieć, istnienie pewnego uzależnienia między 2 osobami. Nowo zakochane pary charakteryzują się dodatkowo wyższymi poziomami NGF czyli nerwowego czynnika wzrostu we krwi niż wynosi średnia. Białko to jest wytwarzane przez różne typy komórek, a w tym przez komórki nerwowe. NGF jest związana z procesami zapalnymi, alergicznymi a według ostatnich wyników badań również z procesem miłosnym.

Jednak różne typy miłości nie pobudzają tych samych stref mózgu – w przypadku bezwarunkowej miłości np., rodzicielskiej, nie jest wykrywana taka sama aktywność tych samych stref co przy miłości namiętnej (regiony kory mózgowej odpowiedzialnej za wyższe emocje, poznanie, istotę szara okołowodociągową, PAG).

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania