Pokolenie MP3 i ... ?

Końcówka listopada wiązała się z ogólnopolska akcja społeczną „Ścisz mp3”. Akcja była kierowana do głównie do studentów gdyż właśnie ta grupa społeczna jest najbardziej narażona na problemy ze słuchem na swoją starość. Do polskich uczelni wyższych trafiły plakaty informujące o akcji i trafiły informatory, z których studenci mogli dowiedzieć się w jaki sposób chronić słuch przed szkodliwymi działaniami decybeli, które dostarcza im odtwarzacz mp3.

Statystyki mówią że około 20% dzieci i młodzieży w naszym kraju ma problemy ze słuchem. Jedną z głównym tego przyczyn jest długie i zbyt głośne słuchanie muzyki z odtwarzaczy, co później może grozić nieodwracalnym ubytkiem słuchu, a problem nie tylko dotyczy polskiej młodzieży. Z najnowszego raporty UE, aż 10 milionów młodych europejczyków jest zagrożonych wystąpieniem poważnych uszkodzeń słuchu, właśnie spowodowanych zbyt głośnym słuchaniem muzyki. W trakcie Europejskiej Konferencji Naukowej komitet ds. nowych zagrożeń zdrowia, ogłosił iż długotrwałe i głośne słuchanie muzyki przy pomocy przenośnych odtwarzaczy może prowadzić do tzw. uczucia dzwonienia w uszach i szumów, oraz doprowadza do osłabienia wrażliwości słuchu na różne częstotliwości. Komisja Europejska wymyśliła i wyszła z inicjatywą do producentów sprzętu audio aby na każdym ich odtwarzaczu znalazło się ostrzeżenie o zagrożeniu dla zdrowia jeżeli nie przestrzega się zasad mądrego słuchania. Większość osób słuchających głośnej muzyki mówi że problem ich nie dotyczy. Tłumaczą sobie że w ciągu dnia ich słuch w przestrzeni miejskiej jest i tak narażony na uszkodzenia przez decybele dużych natężeń dźwięków. Uszkodzenia słuchu nie są łatwe do wykrycia gdyż duża część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy ze sowich słuchowych ubytków. Trzeba pamiętać bardzo istotną rzecz że kiedy już dochodzi do uszkodzeń nie możemy ich cofnąć i naprawić.

Każdy technologiczny wynalazek jest dla nas dla ludzi i może nam a raczej ma nam dobrze służyć lecz my również musimy umieć go rozsądnie sobie dawkować. Słuchanie muzyki z odtwarzaczy samo w sobie nie jest szkodliwe, lecz trzeba słuchać z głową na ziemi a nie w chmurach, a będziemy w stanie uniknąć przykrzysz szumów w przyszłości i mogli słyszeć jak wołają nas nasze dzieci czy pracodawcy bez żadnych zakłóceń.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania