Popularny lek przeciwbólowy wycofany z rynku?

W Vancouver naukowcy z University od British Columbia domagają się o wycofanie z rynku powszechnie stosowanej jako lek przeciwbólowy, przeciwbiegunkowy i przeciwkaszlowy – kodeiny. Lek ten o dokładnej nazwie metylomorfina jest alkaloidem, wchodzi w skład opium i jest stałą substancją barwy białej. Kodeina jako metylowa pochodna morfiny jest otrzymywana chemicznie na skalę przemysłową. W organizmie ludzkim cześć syntetyku może przechodzić w morfinę – daję to efekt przeciwbólowy., ma działanie euforyzujące, a nawet może wywołać uzależnienie, lecz po dłuższym czasie niż morfina.
Dwoje badaczy z University of British Columbia mówią o tym iż cechy genetyczne powodują różny wpływ kodeiny na ludzi – wątroba u niektórych może przetwarzać większe ilości kodeiny w morfinę niż u standardowego człowieka. Skutkiem tego jest iż dawka skuteczna u 1 osoby może być szkodliwa dla drugiej a u innej nie skuteczna w żadnym stopniu. Naukowcy przypominają o 2 przypadkach śmierci dzieci, które dostały kodeinę przy okazji zabiegu wycięcia migdałków, jak również mówią o 2 pracach opisujących zatrucia karmionych piersią niemowląt , których matki przyjmowały kodeinę.

Dziecięcy szpital w Toronto zaprzestał stosowania kodeiny, a naukowcy apelują do innych placówek o zrobienie tego samego. Jednak brytyjscy specjaliści zaznaczają, iż większa wydajność przemiany kodeiny na morfinę to tylko 1-2% populacji ludzkiej.

Źródło:fitness.wp.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania