Powszechna bakteria jelitowa może chronić kobiety przed SM

Electron micrograph of H. pylori possessing multiple flagella (negative staining) / wikipedia

Co tydzień w USA diagnozuje się około 200 nowych przypadków stwardnienia rozsianego. Teraz, nowe badanie opublikowane na łamach czasopisma Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry - czasopisma BMJ - sugeruje, że powszechna bakteria bytująca w przewodzie pokarmowym człowieka i często odpowiadająca za pojawienie się wrzodów, może zmniejszać ryzyko wystąpienia SM u kobiet.

Kierujący badaniem profesor Allan Kermode i dr Marzena Fabis Pedrini z Western Australian Neuroscience Research Institute (WANRI) w Australii, wraz ze swoim zespołem twierdzą, że odkrycia dostarczają kolejnych dowodów na to, że "hipoteza higieniczna" - idea, która mówi, że ekspozycja na patogeny w dzieciństwie może chronić przed chorobami w późniejszym życiu - może odgrywać ważną rolę w zaburzeniach autoimmunologicznych.

Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex, SM, ang. multiple sclerosis, MS) jest przewlekłą chorobą neurologiczną. Uważa się, że występuje gdy układ odpornościowy atakuje zdrowe tkanki ośrodkowego układu nerwowego (czyli zwalcza komórki tkanki nerwowej własnego organizmu). Objawami stanu są osłabienie, sztywność mięśni, mrowienie lub drętwienie kończyn, tułowia lub twarzy, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, zaburzenia równowagi i problemy z poruszaniem się oraz odczuwanie zmęczenia.

SM ujawnia się najczęściej pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Kobiety są ponad dwukrotnie bardziej narażone na rozwój choroby niż mężczyźni.

Wcześniejsze badania powiązały zakażenie bakterią Helicobacter pylori we wczesnym dzieciństwie z niższym ryzykiem SM, jednak profesor Kermode i dr Fabis Pedrini wraz z ich zespołem twierdzą, że te badania obejmowały małe próby i dawały "sprzeczne wnioski". Dlatego zespół postanowił lepiej przyjrzeć się temu powiązaniu, aby je lepiej zrozumieć, ustalić konkretne przyczyny i wyniki.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania