Spożycie kawy związane z mniejszym ryzykiem SM

kawa kawusia / www.pexels.com

Nowe dostarczone wyniki badań przedstawione na 67 dorocznym spotkaniu American Academy of Neurology, które odbyło się w Waszyngtonie, sugerują kolejne potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z konsumpcji kawy: może zmniejszać ryzyko wystąpienia stwardnienia rozsianego.

Szacuje się, że ponad 2,3 mln ludzi na całym świecie cierpi na stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex, SM) przewlekłą chorobę ośrodkowego układu nerwowego - mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów wzrokowych.

Uważa się, że SM jest chorobą autoimmunologiczną, przy której układ odpornościowy wywołuje stan zapalny uszkadzając ochronną otoczkę włókien nerwowych - zwaną otoczką mielinową (wokół wypustek komórek nerwowych) - co powoduje niemożność prawidłowego przekazywania impulsów wzdłuż dróg nerwowych w mózgowiu i rdzeniu kręgowym. Objawy SM są rożne, ale często obejmują utratę równowagi i koordynacji, niewyraźne widzenie, skrajne zmęczenie drżenie i drętwienie.

Poprzednie badania sugerowały, że konsumpcja kawy może chronić przed innymi chorobami neurologicznymi, takimi jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona. Po przeprowadzeniu tego najnowszego badania, naukowcy twierdzą, że napój może również chronić przez SM.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania