Problemy z prostatą – objawy i sposoby leczenia

Prostata - zdjęcie partnera

Na hasło „prostata” wielu mężczyzn przechodzi zimny dreszcz. Z tym słowem kojarzą się nieprzyjemności, choroby, starość... Często też słyszymy, że ktoś „choruje na prostatę”. Otóż warto wiedzieć, że prostata jest gruczołem, a nie chorobą. Gruczoł ten może przerosnąć bądź zostać zaatakowany przez jakieś schorzenie. Do przerostu dochodzi najprawdopodobniej pod wpływem spadku poziomu testosteronu.

Problemy z prostatą – objawy

Jeśli chodzi o problemy z prostatą, objawy pojawiają się często w okresie tzw. andropauzy. Spadek poziomu androgenów, w tym między innymi właśnie testosteronu, powoduje, że gruczoł ten rozrasta się, a przez to, że jest umiejscowiony tuż pod pęcherzem moczowym, może na niego uciskać, powodując problemy z oddawaniem moczu. Taki gruczolak, czyli właśnie przerost prostaty, to naturalny objaw starzenia się i występuje u ponad połowy mężczyzn po 60-tym roku życia. Panowie najczęściej skarżą się na opóźnienie w oddawaniu moczu. Sam strumień z kolei jest słaby i mocno spowolniony, natomiast po całym zabiegu najczęściej nie odczuwa się wrażenia w pełni opróżnionego pęcherza.

Stąd też inne problemy z prostatą. Objawy to częstsze niż zwykle odwiedzanie toalety. Pojawia się konieczność częstszego oddawania moczu, także w nocy. Kłopotliwy okazuje się fakt, że w momencie, gdy mężczyzna poczuje parcie na pęcherz, powinien właściwie natychmiast udać się do łazienki. Wynika to z trudności zatrzymania wyciekania moczu.

Problemy z prostatą – jak sobie z nimi radzić?

Oczywiście wszystkie powyższe objawy powinny zostać skonsultowane z lekarzem, najlepiej urologiem. Zignorowanie ich może prowadzić do całkowitego zatrzymania moczu przez zaciśniętą cewkę moczową. Nawet jeśli dolegliwości są mało uciążliwe, to i tak należy udać się po pomoc, bo zlekceważenie problemu może powodować jego dalszy rozwój i nasilenie symptomów.

W aptekach można znaleźć sporo suplementów, które pomagają złagodzić problem, jednakże nie są lekami. Można ponadto odstawić alkohol i kofeinę oraz przejść na zdrowszą dietę, która zresztą przyniesie sporo korzyści dla całego organizmu. Mimo to, należy poddać się niezbędnym badaniom, by dowiedzieć się, jaka jest bezpośrednia przyczyna problemów z prostatą.

Samo nietrzymanie moczu w przypadku takich kłopotów bywa uciążliwe, dlatego warto poszukać wsparcia na tym polu. Jeżeli schorzenie jest łagodne, sama już tylko zmiana stylu życia może pomóc. Jeśli objawy się nasilają, konieczne będzie zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych. Ostatecznością jest leczenie chirurgiczne, ale decyzja o nim podejmowana jest najczęściej wtedy, gdy mniej inwazyjne metody zawodzą.

Jak w przypadku leczenia jakiejkolwiek innej choroby, również i tutaj niezbędna jest cierpliwość. Na efekty trzeba poczekać, ale codzienne funkcjonowanie z taką dolegliwością jak nietrzymanie moczu może okazać się problematyczne. Pomocnym rozwiązaniem są specjalne produkty higieniczne. Ich darmową próbkę można pobrać TUTAJ.

Materiał zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania