Rak – ryzyko samobójstwa

depresja1.jpg

Na łamach New England Journal of Medicine zostały opublikowane wyniki badań, pokazujące że ryzyko popełnienia samobójstwa rośnie w zastraszającym tempie w ciągu tygodni, które następują po rozpoznaniu raka. Jak twierdzą naukowcy zagrożenie to rośnie aż trzynastokrotnie w ciągu pierwszych kilku tygodni. Im więcej czasu mija tym ryzyko jest mniejsze, pomimo to dwanaście tygodni po diagnozie ryzyko jest wciąż pięć razy wyższe niż przed nią.

Wyniki badań pokazują też, że nie tylko ryzyko samobójstwa rośnie. Rośnie także ryzyko zgonu spowodowane zawałem serca lub udarem mózgu po tym jak pacjent dowiaduje się o nowotworze. Istnieje szansa, że publikacja tych wyników badań zaalarmuje członków rodziny pacjenta oraz lekarzy zajmujących się tym tematem.

Psycholog Anne Coscarelli, profesor na wydziale psychologii uniwersytetu University of California w Los Angeles twierdzi ” Badanie to powinno zwrócić naszą uwagę na to, że rak jest zawsze ekstremalnie stresującym rozpoznaniem. Ważne jest więc, żeby taki pacjent oraz jego rodzina otrzymali psychiczną i psychospołeczną pomoc”. ”To nowe badanie powinno pozostać w głowie każdego, kto żyje w otoczeniu osoby ze zdiagnozowanym rakiem” – dodaje doktor Murray Mittleman profesor medycyny w szkole medycznej Harvard School of Public Health.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania