Rak szyjki macicy: znaczenie regularnych badań

Female Reproductive System by dream designs /www.freedigitalphotos.net

Rak szyjki macicy był kiedyś główną przyczyną zgonów kobiet w Stanach Zjednoczonych. Jednak, dzięki badaniom przesiewowym wykonywanym coraz częściej przez kobiety w kierunku choroby, liczba zgonów z powodu tego stanu chorobowego znacząco spadła w ciągu ostatnich 40 lat.

Szacuje się, że rok temu w Stanach Zjednoczonych rozpoznano aż 12 900 nowych przypadków zachorowania na raka szyjki macicy oraz że w wyniku choroby nastąpiło 4 100 zgonów, co wskazuje na istnienie szansy na znalezienie jeszcze lepszych sposobów zwalczania raka i szansy na zwiększenie świadomości kobiet na temat choroby.

Kobiety powinny zwrócić większą uwagę na ważność wykonywania badań przesiewowych oraz powinny zwiększyć wiedzę z zakresu objawów i pierwszych symptomów choroby. Warto zwiększyć świadomość swoich bliskich na temat tej choroby.

Istnieją 2 rodzaje raka szyjki macicy. Pierwszym z nich jest płaskonabłonkowy rak szyjki macicy. To nowotwór umiejscowiony na zewnętrznym obszarze szyjki macicy, który wystaje do wnętrza pochwy.

Drugą formą raka szyjki macicy jest gruczolakorak. Jest to rak umiejscowiony na wewnętrznej powierzchni szyjki macicy.

W przeszłości rak szyjki macicy, był nazywany przez pracowników służby zdrowia "cichym zabójcą". Wykrycie raka szyjki macicy we wczesnym stadium było bardzo trudne, ponieważ we wczesnej postaci choroby zwykle nie występują objawy.

To nie jest też tak, że rak staje się inwazyjny w momencie, w którym pojawią się objawy, takie jak: krwawienia występujące po stosunku płciowym, nieprawidłowe krwawienia w okresie menopauzy lub krwawienia występujące pomiędzy jedną a drugą miesiączką, miesiączki trwające dłuższy czas, mające ciężki przebieg, czy też podczas których występują ciężkie, nieznośne lub nietypowe bóle, a także ból po stosunku.

Ze względu na brak lub subtelność wczesnych objawów choroby, kobiety często nie są w stanie zdać sobie sprawy z tego, że rozwija się u nich rak. Niektóre kobiety natomiast nawet jeśli posiadają objawy choroby, ignorują znaki lub mylą je z objawami pochodzącymi od innych stanów chorobowych.
Fakt, że rak szyjki macicy zazwyczaj nie prezentuje żadnych objawów w początkowej fazie, podkreśla znaczenie regularnych badań przesiewowych w kierunku choroby.

Istnieją dwa główne sposoby badań przesiewowych na raka szyjki macicy. Pierwsze badanie to cytologia, która wiąże się z lekarzem lub pielęgniarką, którzy "skrobią" szyjkę macicy za pomocą pędzelka/szczoteczki do zbierania komórek. Na główkę takiej szczoteczki lekarz pobierze próbki złuszczonego nabłonka z co najmniej dwóch miejsc szyjki macicy wraz ze śluzem, następnie próbki zostaną wysłane do laboratorium do analizy nieprawidłowości komórkowych.

Drugą metodą jest pobranie p rozmazów z pochwowej części szyjki macicy, a następnie analizowanie ich pod mikroskopem w celu wykrycia nieprawidłowości. Ocena stanu zdrowia pacjentki dokonywana jest na podstawie obecności w rozmazie komórek nienabłonkowych (erytrocytów, limfocytów, komórek zapalnych, martwiczych oraz resztek cytoplazmy) - tzw. tła rozmazów.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania