Stłuszczenie wątroby prowadzi do udaru mózgu.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby będące dosyć powszechną i dającą niewiele objawów i dolegliwości chorobą, łączy się z 3-krotnie większym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu – takie zjawisko zaobserwowali i udokumentowali naukowcy z St. Michael’s Hospital. Są t pierwsze badania potwierdzające i ukazujące ten związek.

Powiązania stłuszczenia wątroby będącej chorobą charakteryzującą się odkładaniem komórek tłuszczowych w wątrobie z ryzkiem wystąpienia udaru mózgu nikt nie spodziewał się i dlatego wyniki badań przedstawione przez naukowców był dużym zaskoczeniem, zwłaszcza że poziom ryzyka jest naprawdę bardzo wysoki. Od 2005 do 2009 roku przeanalizowali oni przypadki setki osób dorosłych z przebytym i potwierdzonym przy pomocy rezonansu magnetycznego udarem mózgu i porównali je z 200 przypadkami osób u których udar był podejrzewany lecz ostatecznie wykluczona. Z badań wyniknęło że osoby z przebytym udarem posiadały bardzo wysoki poziom enzymów które wiążą się ze stłuszczeniem wątroby.

To nowe odkrycie umożliwia opracowania i wykorzystania nowej, prostszej i skutecznej metody, która umożliwi przewidzenie ryzyka udaru jedynie poprzez wykonanie pomiaru enzymów. Jednak zanim metoda będzie mogła zostać wykorzystana, konieczne są testy które potwierdza i zweryfikuj to nowe odkrycie.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania