Szminki i błyszczyki zawierają toksyczne metale.

szminka, by Stuart Miles / www.freedigitalphotos.net

Szminki i błyszczyki zawierają ołów, kadm, chrom, aluminium i pięć innych toksycznych metali. Według nowego amerykańskiego badania niektóre są na poziomach, które mogą budzić potencjalne problemy zdrowotne.

Badanie było przeprowadzone przez specjalistów z University of California, Berkeley's School of Public Health, którzy przeanalizowali 32 różne szminki i błyszczyki powszechnie sprzedawane w drogeriach i domach towarowych.

Chociaż wcześniej prowadzone badania wykrywały metale w kosmetykach, nowy raport oszacował ryzyko po przez analizę odkrytego stężenia metali i możliwą dzienną dawkę metali pobraną przez użytkowników szminek i błyszczyków.

Naukowcy opublikowali swoje wyniki w czasopiśmie Environmental Health Perspectives.

Prof. S. Katharine Hammond, autorka badania powiedziała: "Samo znalezienie tych metali nie jest problemem; to ich poziom ma znaczenie. Niektóre toksyczne metale występują na takim poziomie, który mógłby mieć wpływ w perspektywie długoterminowej.”

Autorzy wyjaśnili, że szczególną troskę poświęca się szminkom i błyszczykom, ponieważ produkty te są stopniowo wchłaniane lub spożywane przez używające je osoby.

24 analizowane produkty zawierały ołów, ale na poziomach, które były na ogół niższe od poziomu dopuszczalnego dziennego spożycia. Jednakże, poziomy te były wciąż niebezpieczne dla małych dzieci, które czasem lubią się bawić np. robiąc makijaż.

Autorzy wyjaśnili, że jeśli chodzi o większość dorosłych użytkowników, nie ma powodów, aby rzuciły one błyszczyki i szminki. Jednak wykryta ilość metali pokazuje, że organy regulacyjne zdrowia muszą mieć większy nadzór produktów.

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania