Zatrucie ciężkimi metalami: probiotyki mogą chronić dzieci i kobiety w ciąży

mleko dziecko, by pat138241 / www.freedigitalphotos.net

Według ostatnich badań opublikowanych w mBio czasopiśmie American Society of Microbiology, jogurt zawierający bakterie probiotyczne skutecznie chronił dzieci i kobiety w ciąży przed skutkami ekspozycji na ciężkie metale.

Naukowcy- z Canadian Centre for Human Microbiome and Probiotics- już wcześniej badali ochronne działanie mikrobów przed szkodami dla zdrowia wywołanymi przez środowisko w biednych regionach świata. Badacze odkryli, że szczególnie wprawna w związywaniu toksycznych metali ciężkich jest bakteria Lactobacillus rhamnosus.

W wyniku tych obserwacji, zespół badawczy był ciekawy czy regularne konsumowanie tego probiotycznego szczepu może być skutecznym sposobem, aby zapobiec wchłanianiu metali w diecie.

W dodatku, badacze pracowali z kuchniami w Mwanza, w Tanzanii, które produkowały jogurt probiotyczny dla lokalnych społeczności. Ponieważ Mwanza jest zbudowana nad brzegiem jeziora zanieczyszczonego pestycydami, rtęciom i innymi toksycznymi metalami, zespół wykorzystał to powiązanie do wypróbowania nowego typu jogurtu zawierającego bakterie L. rhamnosus.

Jogurt zawierający L. rhamnosus był rozprowadzony wśród kobiet w ciąży i dzieci w Mwanza. Naukowcy zmierzyli poziom toksycznych metali w tej grupie, zarówno przed wprowadzeniem, jak i po dystrybucji jogurtu.

Po zmierzeniu poziomu rtęci i arsenu u kobiet ciężarnych spostrzeżono "znaczący efekt ochronny". Kierownik projektu dr Gregor Reid twierdzi, że "redukcja tych związków u matek może prawdopodobnie zmniejszyć negatywne skutki rozwojowe u płodu i ich noworodków".

Jednakże- choć u dzieci z badania odnotowano niższe poziomy toksyn po spożywaniu jogurtu probiotycznego- ze względu na małe wielkości próbki i czas trwania leczenia, wyniki te nie były istotne statystycznie.

Zespół dr Reid'a kontynuuje badania nad tym, jak podstawowe produkty spożywcze mogą zapewnić ochronę przed toksynami dla kobiet w ciąży.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania