Trwają prace nad nową metoda diagnostyki jaskry.

Eyes - Paul Robinson - freerangestock.com

W diagnostyce jaskry i innych chorób oczu które są związane z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym oraz zaburzeniami przepływu krwi przez oko mogą być pomocne doświadczenia Moniki Danielewskiej pracującej na Politechnice Wrocławskiej.

Pani Monika jest laureatka programu VENTRURES Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i otrzymała 15 tysiące złotych na prace badawcze z zakresu inżynierii biomedycznej które maja pozwolić stworzyć i skomercjalizować innowacyjne w skali światowej nowoczesne narzędzia. Polska młoda badaczka proponuje nieinwazyjna ultradźwiękową metoda do pomiaru tętna gałkowego oraz sygnałów aktywności sercowo-naczyniowej i analizę fazową pomiędzy rozpatrywanymi sygnałami dzięki której to metodzie stanie się możliwe wprowadzenie na rynek komercyjny urządzeń diagnostycznych do pomiaru stanu ukrwienia oka i naczyń doprowadzających do narządu krew. Stypendystka FNP ma w zamiarach w trakcie swoich badań oszacować nowe parametry diagnostyczne które będą się opierały o analizę fazowa tętna gałkowego i pracy serca. Nowe parametry będą mogły być przydatne w diagnostyce takich chorób jak jaskra oraz będą szczególnie pomocne w różnicowaniu pacjentów którzy chorują na jaskrę tzw. normalnego ciśnienia. Ważnym etapem w badaniach będzie powiązanie metody pomiaru tętna gałkowego z pomiarem m szybkości przepływu krwi w naczyniach siatkówki. Etap ten będzie prowadzony przy zastosowaniu techniki Spektralnej Tomografii Optycznej OCT. Prace te będą prowadzone razem z Zespołem Fizyki Medycznej prof. Andrzeja Kowalczyka w Zakładzie Biofizyki i Fizyki Medycznej UMK w Toruniu.

Wyniki jakie zostaną uzyskane w badaniach będą wykorzystane do oszacowania wartości opóźnień czasowych między dopływem krwi z tętnic które doprowadzają krew do oka tzw. pozagałkowych a odpowiedzią w postaci pulsowania elementów gałki. Badaczka wyjaśnia iż dzisiejsze czynniki natury hemodynamicznej są głównymi czynnikami biorącymi udział w progresji jaskrowego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Wyniki prowadzonych nowych badan będą mogły być pomocne w wyjaśnieniu zjawiska propagacji fali ciśnienia krwi do narządu wzroku, hemodynamiki oka, ocenie zaburzeń w dopływie do oka krwi oraz wpływie na amplitudę ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania