Uszkodzenia mózgu przez GPS?

Human_brain_in_a_vat.jpg

Profesor psychiatrii z Doiglas Mental Health University Institute Veroniue Bohbot i McGill University,, ostrzegają iz nałogowi użytkownicy nawigacji satelitarnych nazywanych w skrócie GPS są narażeni na uszkodzenia mózgu.

Pani profesor i naukowcy z McGill University, przeprowadzili serię 3 badań, które wykazał że użytkownicy GPS są w grupie wyższego ryzyka pojawienia się u nich uszkodzeń pamięci i pojawienia się problemów z orientacją przestrzenną.

Ludzie mają zdolność poruszania się na 2 sposoby: pierwszym jest orientacja według punktów orientacyjnych, a drugim sposobem jest podświadome zbudowanie w naszym mózgu mapy z drogami, którymi się poruszamy, aby móc dotrzeć do wyznaczonego celu. Druga metoda jest podobna do metody wykorzystywanej przez GPS do podawania informacji kierowcy samochodu. Dzięki funkcjonalnemu rezonansowi magnetycznemu, wiadome jest iż w trakcie nawigowania w przestrzeni przy pomocy drugiego sposobu poruszania się, do czynienia mamy ze zwiększona praca i aktywnością hipokampu. Naukowcy z Kanady odkryli dodatkowo iż intensywne posługiwanie się GPSem może prowadzić do atrofii hipokampu w miarę starzenia się organizmu. Z kolei to zwiększa ryzyko pojawienia się problemów kognitywnych jakim jest m.in. choroba Alzhimera. Wiadome jest ze ta choroba najpierw atakuje hipokamp, a to objawia się problemami z pamięcią i orientacja przestrzenną.

Dodatkowo wykazano, że osoby posługujące się drugim sposobem orientacji przestrzennej maja więcej szarej materii w hipokampie. Są to osoby lepiej rozwiązujące testy kognitywne od osób korzystających z punktów orientacyjnych. Sugeruje to iż posiadanie pamięci przestrzennej usprawnia i rozwija prace hipokampu, wpływając na lepsza jakość życia. Jednak jak dotąd uczeni nie są pewni, czy to drugi system orientacji przestrzennej wpływa pozytywnie na rozwój hipokampu czy na jego rozwój wpływa sposób w jaki orientujemy się w przestrzeni. Naukowcy są zdania iż nie powinniśmy dać się zwariować i uzależnić od GPS. Tworzenie w naszych mózgach własnych map otoczenia faktycznie zajmuje więcej czasu i jest trudniejsze niż włączenie i słuchanie pani z GPS, to mimo wszystko jest działaniem wartym wysiłku.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania